KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Poradnik kupującego: fosforany spożywcze - co to jest?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zapewne każdy z nas spotkał się z przepięknie wyglądającą szynką na wystawie sklepu mięsnego. Zapewne wiele osób zastanawia się, co dokładnie sprawia, że taka szynka wygląda tak pięknie. W dużej mierze, za piękny i atrakcyjny wygląd wędlin, odpowiadają fosforany spożywcze. Dla jednych są one składnikiem, który jest szkodliwy. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Poniższy artykuł, w znaczącym stopniu przybliży państwu kwestię związaną z bardzo szerokim zastosowaniem fosforanów spożywczych i tego, jaki mają one wpływ na nasze zdrowie.

REKLAMA


Przede wszystkim - właściwości konserwujące
Mięso - niezależnie od tego, czy mówimy o wędlinach, kiełbasach czy szeroko rozumianych przetworach mięsnych, musi być chociażby w minimalnym stopniu konserwowane. Już od dawien dawna, gospodynie domowe stosowały sól, aby zabezpieczyć mięso przed zbyt szybkim psuciem się. Teraz, technologia znacznie się rozwinęła i do konserwowania mięs stosuje się różnego rodzaju substancje chemiczne, w tym także fosforany.

W zbyt dużych ilościach, faktycznie mogą się one okazać szkodliwe dla naszego zdrowia, ale jeśli przez daną firmę są przestrzegane normy dotyczące ilości fosforanów w danym produkcie, nie ma się czego obawiać. Fosforanyspożywcze w żaden sposób nie zmieniają smaku wędlin, powodują one jedynie, ze szynka czy kiełbasa, nie zepsuje nam się w lodówce po jednym dniu czy też po dwóch dniach. W dużej mierze, zastosowanie fosforanów w żywności takiej jak właśnie wszelkiego rodzaju mięsa, ma na celu poprawę ich jakości a także nieznaczne wydłużenie terminu przydatności do spożycia.

Czy tylko wędliny mają fosforany spożywcze?
Jak się okazuje, fosforany spożywcze są stosowane nie tylko do konserwowania różnego rodzaju wędlin. Możemy je spotkać także w różnego rodzaju napojach, w tym głównie gazowanych. W popularnej Coca-Coli czy Fancie, fosforany spożywcze nie tylko poprawiają smak napoju, ale też wspomagają jego właściwość "gazowania".

Oczywiście tu także są bardzo jasno wyznaczone normy dopuszczalne, jeśli chodzi o ilość tych środków. Niemniej jednak, bez ich zastosowania, nie byłoby możliwości stworzenia napoju atrakcyjnego pod względem smaku zapachu, czy też właśnie - odpowiednio "gazowanego". Fosforany spożywcze, w minimalnych ilościach, możemy spotkać także w takich produktach, jak płatki śniadaniowe, kakao instant a także - odżywki dietetyczne czy tez preparaty białkowe.

Fosforany spożywcze w... cukierkach i żelkach
Fosforany spożywcze znajdziemy także w cukierkach. W dużej mierze odpowiadają one za ich konsystencję. W przypadku popularnych landrynek, poprawiają one ich kolor, a także potęgują smak. Landrynki też mają znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia - podobnie zresztą jak napoje gazowane i kolorowe. To także zasługa fosforanów, które posiadają też właściwości konserwujące.

W przypadku landrynek, fosforany w znaczącym stopniu wspomagają działanie żelatyny. Więcej informacji o surowcach stosowanych w cukiernictwie na stronie http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/cukiernictwo-i-piekarnictwo/ . W połączeniu z nią, sprawiają, że żelki mają właściwą konsystencję, zaś przy odpowiednim połączeniu

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?