KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co warto wiedzieć o systemach operacyjnych telefonów?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

W dzisiejszych czasach system operacyjny nie kojarzy się już tylko i wyłącznie z komputerami stacjonarnymi czy laptopami. Praktycznie każdy nosi w kieszeni "przenośny komputer" - mowa oczywiście o smartfonach. Warto się jednak przyjrzeć tematowi bliżej, bo nie każdy telefon jest pod tym względem taki sam.

REKLAMA


Smartfon Android i iOS, czyli duopol na rynku telefonów.
Powyższy śródtytuł nie jest w stu procentach prawdą, ale niewiele się z nią mija. Ponad 86% użytkowników (dane pochodzą z analizy przeprowadzonej przez firmę IDC) nosi w kieszeni smartfon Android, a około 12,5% ma telefon ze stajni Apple’a, czyli wyposażony w system iOS (ex-iPhone OS). Wpływy trzeciej w kolejce firmy, Microsoftu, który wyposaża smartfony w Windows Phone, są znikome, podobnie jak pozostałych producentów, np. Linux Foundation, która oferuje oprogramowanie Tizen bądź Mozilla i jej Firefox OS. W związku z tym są warte wspomnienia raczej tylko w formie ciekawostki, tym bardziej, że kupić telefon z tymi dwoma ostatnimi systemami to nie lada sztuka - ich dostępność jest niezwykle mocno ograniczona.

Mamy tu więc bezdyskusyjną hegemonię dwóch producentów: Androida, który kontroluje ogromną część rynku, a także Apple’a ze swoim iOS-em, który, dosyć zauważalnie odstaje, jeżeli chodzi o wpływy, jednak smartfon Android ma w telefonie z iOS-em godnego przeciwnika.

Smartfon Android i iOS - co je łączy, a co dzieli?
W gruncie rzeczy urządzenia wyposażone w Androida i iOS-a mają podobny interfejs. Specyfika obydwu systemów jest jednak nieco inna: oprogramowanie Apple'a jest zamknięte, dostosowane do kilku urządzeń produkcji tej firmy. Taki stan rzeczy zapewnia gwarancję aktualizacji oraz ich wysoką jakość, doskonałą optymalizację i płynność działania urządzenia. Z kolei Android jest bardziej otwarty, powszechniejszy, zapewnia większe możliwości - za cenę tych właśnie cech, czyli częściowej utraty na jakości oprogramowania. Obydwie platformy mają, oczywiście, swoich zwolenników i przeciwników, miłośników lub krytyków.

Pewien rodzaj wysublimowania urządzeń spod znaku jabłuszka widać też po cenach produktów. Powszechnie dostępne urządzenia z Androidem zapełniają wszystkie przedziały cenowe, od najniższych po najwyższe. Z kolei wyposażone w iOS produkty Apple’a, są znacznie droższe i często zbyt kosztowne dla przeciętnego Kowalskiego. Nic też dziwnego, że smartfon Android cieszy się dużo większą popularnością, gdyż jego zakup nie skutkuje pustkami w portfelu.

Windows Phone jeszcze do niedawna było godnym uwagi oprogramowaniem telefonowym. Swego czasu było uważane za niezawodne, intuicyjne, proste w obsłudze i klarowne. Jednak kolejne aktualizacje znacznie pogorszyły jakość systemu, do tego stopnia, że dziś jest on raczej rzadkością. W dodatku producenci aplikacji skupiają się na produktach dostosowanych do systemów Androida i Apple, w związku z czym pozbawiało to telefon wyposażony w Windows Phone wielu możliwości, jakie oferują jego więksi konkurenci.

Pozostałe systemy operacyjne to swego rodzaju egzotyczna ciekawostka, o której niewiele osób w naszym kraju ma pojęcie. Nic w tym dziwnego, ponieważ są one u nas praktycznie niedostępne. W dodatku mają sporo błędów, co czyni je mało praktycznymi.

Jeżeli rozważasz zakup telefonu, pomyśl o priorytetach. Czy stać Cię na niezawodność za wysoką cenę? Jeżeli tak, wybierz smartfon Apple. Jeżeli nie, poszukaj czegoś z Androidem.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?