Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Artyści doceniani po śmierci - Maciej Wieczerzak

Czaszki Maciej Wieczerzak Czaszki Maciej Wieczerzak

Wielu artystów umiera nie sprzedając ani jednego dzieła. Dopiero po śmierci zyskują sławę, a ich twórczość osiąga niekiedy niebotyczne ceny i jest pożądana przez kolekcjonerów na całym świecie. Dlaczego śmierć artysty tak bardzo przyczynia się do wzrostu popularności jego dzieł?

Niedocenieni za życia
Sztandarowym przykładem niedocenionego malarza był Vincent van Gogh. W ciągu swego 37-letniego życia namalował ponad 2 000 obrazów, sprzedał zaś tylko jeden z nich. Choroby psychiczne i stany lękowe nie przeszkodziły mu w stworzeniu najsłynniejszych dzieł postimpresjonistycznego malarstwa, takich jak Słoneczniki czy Gwiaździsta Noc.


Martwa Natura z Homarem - Maciej Wieczerzak

Wśród innych dziedzin sztuki i literatury można wymienić Cypriana Kamila Norwida, który umarł w nędzy, Juliusza Słowackiego, którego pierwsze dzieło ukazało się w druku dopiero rok po jego śmierci czy Franciszka Schuberta, który zagrał w życiu tylko jeden publiczny koncert. Teraz ich twórczość weszła do kanonu kultury i naucza się o niej w szkołach.

Przedwczesna śmierć Macieja Wieczerzaka
W Polsce jest wielu utalentowanych artystów. Świetnie zapowiadającym się malarzem, rzeźbiarzem i projektantem był Maciej Wieczerzak, młody artysta z Podkarpacia, który zmarł w grudniu 2015 roku, mając zaledwie 29 lat.

Był absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jego dzieła zostały wystawiane m.in. w prestiżowej Saatchi Gallery w Londynie. Wieczerzak w swojej twórczości nawiązywał do pop-artu, a jego dzieła często odnosiły się do aktualnej sytuacji politycznej.

Obrazy przywoływały malarstwo Francisca Goi, Hansa Holbeina, a także Takashiego Murakami. Czy przedwczesna śmierć doskonale zapowiadającego się, utalentowanego artysty sprawi, że jego dzieła zyskają jeszcze większe grono wielbicieli?

Czy śmierć zawsze przynosi sławę dziełom i twórcom?
- Zależy mi na tym, aby nazwisko mojego ukochanego żyło nadal w pamięci ludzi, co za tym idzie na obecności w świecie sztuki. Dlatego wyraziłam zgodę na obecność jego obrazów na targach sztuki w Lille we Francji, które odbyły się w lutym, a w kwietniu odbędzie się I wystawa indywidualna post mortem mojego męża - mówi Aleksandra Wieczerzak, wdowa po zmarłym artyście.

- Kolekcję ponad 100 obrazów Macieja Wieczerzaka można podziwiać w warszawskiej Galerii Bagno 2. Przedwczesna śmierć artysty już dziś sprawia, że jego twórczością interesuje się coraz więcej osób, tym bardziej, że prace można nabyć wraz z prawami majątkowymi. Po śmierci ceny obrazów artysty znacznie wzrosły, np. 11 lutego 2016 roku podczas XVI Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Wieczerzaka "Martwa natura z homarem" został sprzedany za 18000 zł. - podkreśla Norbert Pyffel i zaprasza do obejrzenia prac przy ul. Bagno 2 w Warszawie.

ai

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj