Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zrób miejsce pszczołom - pod tym hasłem rusza wielka akcja dla społeczności lokalnych

Już od 13 czerwca mieszkańcy Polski mogą włączać się w wielką, ogólnopolską akcję mającą na celu stworzenie jak największej liczby Miejsc Przyjaznych Pszczołom, by zapewnić dobrostan tym pożytecznym owadom w każdej gminie. Najaktywniejsze społeczności lokalne mają szansę na wygranie centrum edukacyjnego - niezwykłej przestrzeni interaktywnej poświęconej pszczołowatym. Wszystko to w ramach VI edycji programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" organizowanej przez ZT "Kruszwica" S.A.

W ramach VI edycji programu wystartował właśnie konkurs dla lokalnych społeczności, zachęcający do realnych zmian w swoim otoczeniu. Mieszkańcy całej Polski na specjalnej platformie www.pomagamypszczolom.pl do 15 sierpnia mogą zgłaszać stworzone przez siebie Miejsca Przyjazne Pszczołom.

Katarzyna Dytrych, przyrodnik i ekspert programu przekonuje: Pszczołowate są nam bliższe niż się wydaje i niezwykle potrzebne. Niestety, w powszechnym postrzeganiu pszczoła kojarzy się często jedynie z ulem, w dodatku w wielu osobach budzi obawy i bywa mylona z osą. Tymczasem pszczolinki, murarki, trzmiele czy lepiarki mieszkają tuż obok nas w norkach w ziemi, zagłębieniach muru czy samotnych gniazdach i dzikich zakątkach parku. W przeciwieństwie do os nie są agresywne. To dzięki ich pracy warzywa i owoce - również te na działkach czy w przydomowych ogródkach - wydają plony, z których korzystają potem ludzie i zwierzęta. Dlatego w tym roku będziemy zachęcać ludzi, niezależnie od miejsca zamieszkania, by dostrzegli je, zapraszali do siebie i zapewniali bezpieczne otoczenie pełne pyłkodajnych i nektarodajnych roślin.

Za każde Miejsce Przyjazne Pszczołom zgłoszone na platformie akcji jego autor otrzyma punkty, które sumują się do ogólnej puli dla regionu (dowolnej polskiej gminy lub dzielnicy w miastach powyżej 200 000 mieszkańców). Nagrodzone zostaną 3 lokalne społeczności, których mieszkańcy stworzą najwięcej, najlepszych jakościowo Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Zwycięska gmina lub dzielnica zdobywa unikalną nagrodę - czasową interaktywną przestrzeń poświęconą pszczołowatym. To wyjątkowe miejsce będzie inspirowane instalacjami poświęconymi nauce i przyrodzie, dostępnymi dotąd tylko na najnowocześniejszych wystawach w Polsce. To także szansa na promocję gminy lub dzielnicy i zapewnienie jej unikalnej w skali kraju atrakcji turystycznej.

Tysiące drobnych gestów
Założenie Miejsca Przyjaznego Pszczołom jest proste! Wystarczy wybrać lokalizację – może to być fragment ogrodu lub działki, klomb, niekoszony kawałek trawnika, a nawet balkon. Następnie przestrzeń tę należy przystosować do potrzeb pszczołowatych. Ważne, by pamiętać o doborze odpowiednich roślin, których wybór jest naprawdę ogromny, a kwiaty kwitnące przez cały sezon pozwolą zapewnić pszczołom tzw. taśmę pokarmową przez wiele miesięcy.  Porady jak to zrobić znajdują się na www.pomagamypszczolom.pl.

W zakładaniu Miejsc Przyjaznych Pszczołom pomagają Ambasadorzy Pszczół - lokalni społecznicy, którzy zachęcają mieszkańców swoich gmin oraz dzielnic do udziału w akcji. Do ich obowiązków należy edukowanie swojego otoczenia na temat tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a także przestrzegania 5-ciu Zasad Przyjaciół Pszczół. Dzięki Ambasadorom udział w akcji mogą wziąć również osoby wykluczone cyfrowo. Swoją chęć objęcia tej funkcji można zgłosić wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Pszczołom pomóc może tak naprawdę każdy, nawet nie dysponując własnym ogrodem ani działką. Mieszkając w dużym mieście, niewielkim miasteczku czy na wsi, stosunkowo łatwo można stworzyć Miejsce Przyjazne Pszczołom i tym samym realnie wpłynąć na los pszczołowatych. Na ich globalną sytuację składają się właśnie takie tysiące drobnych gestów sympatii - komentuje Katarzyna Dytrych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec sierpnia, a na początku września zostanie otwarta czasowa przestrzeń interaktywna w pierwszej dzielnicy lub gminie. Kolejni zwycięzcy otrzymają swoją nagrodę w październiku oraz listopadzie. Organizatorzy nagradzać będą także twórców najpiękniejszych i najbardziej wartościowych Miejsc Przyjaznych Pszczołom.

Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na facebook'u: Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

mm

 

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj