KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak szlifować język niemiecki, pracując jako opiekunka osoby starszej?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zastanawiasz się nad pracą w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech? Wahasz się jednak, ponieważ twoja znajomość języka niemieckiego nie jest na najwyższym poziomie? Wyjazd pomoże ci podnieść kompetencje w tym zakresie.

REKLAMA


Naucz się niemieckiego w Niemczech
Istnieje wiele dowodów na to, że języka obcego najlepiej można nauczyć się podczas pobytu zagranicą. To bowiem szansa, żeby otoczyć się osobami, które posługują się nim w naturalny sposób: akcent, idiomy, sytuacyjne użycie wybranych słów - doświadczyć to nie to samo, co wyczytać z książek.

Decydując się na pracę za granicą w charakterze opiekunki osoby starszej, nie możesz jednak jako priorytetu wybrać nauki języka niemieckiego. To wymagająca praca, która będzie kosztować cię dużo czasu i wysiłku. Nauka języka będzie do niej dodatkiem, swego rodzaju nagrodą, którą zdobędziesz, jeśli odpowiednio podejdziesz do sprawy.

Nauka języka niemieckiego może przebiegać na wiele sposobów
Po pierwsze - rozmowa z podopiecznym i jego rodziną. Sprawna komunikacja i zrozumienie słów drugiej osoby jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć nieporozumień, które mogą prowadzić do konfliktów. Nie musisz od początku biegle posługiwać się językiem niemieckim. Często okazuje się, że podopieczny lub jego bliscy okazują się wyrozumiałymi nauczycielami swojej ojczystej mowy i wspierają opiekuna w podnoszeniu kompetencji w tym zakresie.

Po drugie - poruszanie się po mieście. Język obcy możesz lepiej poznać, jeśli będziesz mogła wychodzić z domu, aby pozałatwiać codzienne sprawy, takie jak np. zakupy czy wizyta na poczcie - musisz mówić po niemiecku, żeby poczuć się pewniejszą siebie. Staraj się budować zdania złożone i nie bój się tego, że ktoś ci zwróci uwagę. Dzięki temu następnym razem będziesz wiedziała, jak dane zdanie powiedzieć poprawnie. Możesz poćwiczyć np. pytając o drogę, składając zamówienie w kawiarni czy rozmawiając z kierowcą autobusu.

Po trzecie - czytaj. Nigdzie indziej nie będziesz miała dostępu to tak wielu materiałów obcojęzycznych. Książki, które twój podopieczny ma w domu lub które kupisz w sklepie, czy codzienna prasa to prawdziwe skarbnice wiedzy. Początkowo może ci się to wydać trudne, jednak po pewnym czasie oswoisz się z tym i zobaczysz, że działa. Możesz np. codzienne czytać swojemu podopiecznemu na głos gazetę. Możecie też wieczorem, zamiast włączania telewizora, wspólnie czytać wybraną lekturę.

Po czwarte - telewizja i radio. Wspólne oglądanie telewizji to jeden ze sposobów spędzania czasu z podopiecznym. Nie da się ukryć, że może to być również skuteczna forma nauki. Jeśli bowiem czegoś nie będziesz rozumiała, możesz zapytać o wytłumaczenie danego zwrotu, dzięki czemu łatwiej będzie ci go przyswoić. Przede wszystkim jednak osłuchasz się z językiem i akcentem.

Po piąte - krzyżówki i inne łamigłówki. Starsi Niemcy bardzo lubią spędzać czas, grając w gry planszowe lub rozwiązując krzyżówki. Jeśli zdecydujesz się towarzyszyć swojemu podopiecznemu w tych chwilach, możesz poznać bardzo wiele idiomów oraz zobaczyć w innym świetle użycie niektórych wyrazów.

Wszystko zależy od ciebie
Jak widzisz, również podczas wykonywania codziennych obowiązków masz szansę podnosić swoje kompetencje językowe. Tak naprawdę to, w jakim stopniu poznasz język niemiecki, pracując w Niemczech jako opiekunka osoby starszej, zależy tylko i wyłącznie od ciebie - twoich chęci i czasu, jaki temu poświęcisz.

https://carework.pl/

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?