Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Egzekucja komornicza to sposób na trudnego dłużnika. Sprawdź, jak skutecznie współpracować z komornikiem!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Przymusowe egzekwowanie należności przez komornika to sposób na trudnych dłużników, którzy nie wyrażają chęci do współpracy. Komornik może przeprowadzić egzekucję jedynie posiadając tytuł wykonawczy. Jak skutecznie złożyć wniosek do kancelarii komorniczej? Jak postępować, by egzekucja była skuteczna i doprowadziła do szybkiej spłaty należności? Poniżej przedstawiamy zasady skutecznego egzekwowania długu z pomocą komornika.

Tytuł wykonawczy, a egzekucyjny - poznaj różnicę
Prowadzenie egzekucji z udziałem komornika sądowego jest zgodnie z literą prawa możliwe tylko, gdy posiadamy tytuł wykonawczy. Wielu wierzycieli myli ten dokument z tytułem egzekucyjnym, dlatego już na wstępie warto wskazać istotne różnice. Do tytułów egzekucyjnych zaliczamy m. in.:
- prawomocne orzeczenia sądu,
- ugody zawarte przed sądem,
- wyrok sądu polubownego,
- akty notarialne.

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny, który opatrzony jest w klauzulę wykonalności nadaną przez sąd. Jest to potwierdzenie podstawy do egzekucji, posiadając taki dokument możemy przystąpić do współpracy z komornikiem, który będzie pod przymusem egzekwować należność od dłużnika.

Jak skierować sprawę do komornika? Jakie formalności należy dopełnić?
Wierzyciel zobowiązany jest do skierowania wniosku o wszczęcie egzekucji do wybranego komornika. Wyjątek stanowią egzekucje z nieruchomości, którą może przeprowadzić jedynie komornik działający przy sądzie przy którym położona jest dana nieruchomość. Należy zaznaczyć, że dokument ten musi spełniać wymogi pisma procesowego. Bardzo problematyczne dla wierzycieli jest wskazanie z jakich części majątku ma on dokonać egzekucji. Kierowanie sprawy do komornika bez wskazania składników majątkowych dłużnika zazwyczaj kończy się bezskuteczną egzekucją.

Komornik nie zastanawia się i nie poszukuje majątku, a jedynie działa w obszarze nakreślonym przez dłużnika. Dlatego wierzyciele, którzy nie posiadają informacji o majątku nierzetelnego kontrahenta powinni skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej. Kancelaria prawna posiadające doświadczenie w ustalaniu majątku dłużników odpłatnie wyjawi informacje na temat kondycji finansowej danej osoby, firmy. Otrzymując, tak cenne informacje możemy we wniosku wskazać, z jakich składników majątkowych komornik ma egzekwować dług.

Tak rzetelny wniosek to gwarancja szybkiej i skutecznej egzekucji, która skończy się spłatą długu. Z pomocą komornika odzyskanie należności od trudnego dłużnika jest zdecydowanie łatwiejsze. Borykając się z kłopotliwym kontrahentem warto skierować sprawę do komornika samodzielnie lub poprzez kancelarię windykacyjną, która wcześniej poczyni ustalenia w obrębie majątku dłużnika.

Skuteczność egzekucji w dużej mierze zależy od wiedzy i zaangażowania wierzyciela. Jeśli nie czujemy się na siłach, by współpracować z komornikiem warto powierzyć te działania do kancelarii prawnej, która może wyręczyć w większości czynności prawnych.

 

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj