Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Numer księgi wieczystej - jak znaleźć?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kupujesz nieruchomość? Sprawdź wcześniej jej księgę wieczystą - unikniesz dzięki temu wielu niekoniecznie przyjemnych niespodzianek.

Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta to dokument, który zawiera informacje na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości, w tym ewentualne wpisy o obciążeniu hipotecznym lub o współwłaścicielach działki lub lokalu.

Co oznacza numer księgi wieczystej?
Każda księga wieczysta posiada swoje oznaczenie złożone z liter i cyfr. Zakodowano w nim dodatkowe informacje, takie jak sąd prowadzący księgę (ta informacja znajduje się w pierwszych znakach, czyli dwóch literach, cyfrze i kolejnej literze) oraz numer samej nieruchomości, której księga wieczysta dotyczy (kolejne osiem cyfr). Ostatnią pozycję zajmuje tak zwana cyfra kontrolna, która pozwala na zweryfikowanie poprawności całego numeru.

Jakie instytucje pomogą pozyskać numeru księgi wieczystej nieruchomości?
Znając adres nieruchomości i szukając numeru jej księgi wieczystej można skierować swoje kroki do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego lub do wydziału geodezyjnego w starostwie powiatowym. Na miejscu w celu uzyskania informacji należy złożyć odpowiedni wniosek w formie pisemnej. Dokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć w serwisach informacyjnych, takich jak Ksiegiwieczyste.edu.pl.

Do czego jest nam potrzebny numer księgi wieczystej?
Posiadając numer księgi wieczystej można udać się do sądu rejonowego i sprawdzić stan prawny konkretnej nieruchomości. W ten sposób szybko uzyskamy informację o właścicielach, wadach prawnych, czy obciążeniu hipotecznym działki, bądź budynku. Co więcej, można się tez upewnić, czy osoba sprzedająca na pewno jest właścicielem.

Jak sprawdzić księgę wieczystą przez internet?
W internecie istnieje kilka portali przygotowanych z myślą o ułatwieniu wglądu do ksiąg wieczystych. Aby z nich skorzystać, musisz znać adres konkretnej nieruchomości. Warto przy tym zauważyć, że przy korzystaniu z takich usług warto zweryfikować ich rzetelność, np. na podstawie tego, czy współpracują z Podsystemem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

6 komentarzy

 • andrzej@albertkredyty.pl

  Księgi Wieczyste po samym adresie można bez problemu znaleźć tutaj: http://albertkredyty.pl/ksiega-wieczysta.html
  Nie musisz znać nawet jej numeru, ani nawet nazwiska właściciela.

  Zgłoś nadużycie andrzej@albertkredyty.pl piątek, 31, sierpień 2018 09:27 Link do komentarza
 • Tadeusz43

  Sporo mamy teraz komercyjnych stron, na których można znaleźć księgi wieczyste po adresie, czy numerze działki. I tak jak napisał przedmówca, żadna firma prywatna nie może współpracować z systemami rządowymi, przynajmniej oficjalnie. I nawet nie można im nic zrobić, bo przecież księgi są jawne. I widać, że konkurencja między nimi też spora, bo walczą o klienta ceną https://hipoteki.pl/ - tu też za 19 zł można znaleźć kw po adresie i id działki.

  Zgłoś nadużycie Tadeusz43 czwartek, 12, lipiec 2018 08:25 Link do komentarza
 • Andrzej12

  Acha, jeszcze jedno - to czy strona "współpracuje" z podsystemem centralnej bazy ksiąg wieczystych nie ma żadnego sensu. Żadna nie współpracuje bo ministerstwo nie współpracuje z prywaciarzami, tylko niektóre do niej odsyłają. lepiej korzystać ze sprawdzonych wyszukiwarek

  Zgłoś nadużycie Andrzej12 środa, 31, styczeń 2018 22:42 Link do komentarza
 • Andrzej12

  Po pierwsze księgę można przeglądać w internecie, nie trzeba iść do sądu. Po drugie link do strony podanej we wpisie nie prowadzi do żadnej wyszukiwarki. Jak ktoś potrzebuje wyszukiwarkę numerów to można znaleźć tutaj: http://numer-kw.pl artykuł opisujący jak skorzystać. Po trzecie można też wyszukać numer KW po numerze działki.

  Zgłoś nadużycie Andrzej12 środa, 31, styczeń 2018 22:40 Link do komentarza
 • georgij

  http://www.wieczyste.pl - wyszukanie po adresie lub numerze działki 19 zł, wyszukanie jak masz już numery kw za friko, pobranie też jest za darmo. Nie trzeba dziękować :P

  Zgłoś nadużycie georgij wtorek, 30, styczeń 2018 13:24 Link do komentarza
 • Milena

  Ale ale, na tych ksiegiwieczyste.edu niestety nie da się sprawdzić numerów ksiąg wieczystych po adresie. Gdzie to można zrobić? Bo na stronie Ministerstwa da się tylko po numerze księgi, a ja jej nie mam. I od razu uprzedzę - nieruchomość nie jest moja i nie dostanę numerów kw w sądzie.

  Zgłoś nadużycie Milena wtorek, 16, styczeń 2018 13:30 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj