KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne - na gruncie czy na dachu?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Fotowoltaika to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań energetycznych. Jej niewątpliwą zaletą jest oszczędność i możliwość montażu w wielu różnych miejscach. Panele można umieścić tak na dachu, jak i na gruncie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

REKLAMA


Na świecie istnieją już nawet systemy fotowoltaiczne zamontowane na wodzie, rośnie również popularność takich zintegrowanych z budynkami, czyli instalacji BIPV. Wciąż jednak najbardziej powszechne są dwie metody montażowe: dach i grunt.

Podniebna konstrukcja
Plusem zabudowy dachowej jest to, że pozwala ona wykorzystać istniejącą już infrastrukturę. Nie ma więc sensu poświęcania na ten system nowego, dodatkowego terenu. Co więcej, najczęściej spotykany w Polsce kąt nachylenia dachu 30-45 stopni jest idealnym dla paneli fotowoltaicznych w naszym klimacie.

Mocowanie takie wymaga również odpowiedniej powierzchni. I tutaj znów – w większości polskich domów dach jest dość duży, by pomieścić pełnoprawną instalację 3-5 kWp. A taka wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Warto jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia nadaje się na punkt montażowy. Liczy się kształt i orientacja. Im więcej przeszkód, czyli kominów, anten i okienek, tym mniejsza funkcjonalność. Tak samo rzecz się ma z kierunkiem, w który zwrócony jest budynek. Taki skierowany na północ sprawdzi się dużo gorzej niż południowy.

Ostatnią rzeczą, którą trzeba przeanalizować przed budową, jest sposób czyszczenia urządzeń. Na dachu może nie być to łatwe. Należy jednak pamiętać, że system nie wymaga nieustannego mycia, dlatego nie to powinno być najważniejsze w analizach.

Energia na ziemi
Panele fotowoltaiczne na gruncie zwykle są brane pod uwagę wtedy, kiedy nie ma szansy umieszczenia ich na budynku. Żeby wykorzystać tę opcję, potrzebna jest dodatkowa przestrzeń na działce. Taka instalacja zajmuje znacznie więcej miejsca, niż ta umieszczona na szczycie budynku. Panele należy montować w większej odległości od siebie tak, by uniknąć wzajemnego zacieniania.

Niestety, wciąż częste są również błędy wykonawcze wynikające z niedostatecznie stabilnej konstrukcji. Grunt pracuje, zmienia wysokość. Wraz z nim położenie zmieniają panele. Całość wtedy zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie, a podobne zmiany mogą wpłynąć na uszkodzenie połączeń.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i dokonać solidnych wyliczeń. Jeśli instalacja jest zlokalizowana na budynku, to stanowi jego integralną część i dotyczy jej stawka VAT 8%. Z kolei model gruntowy będzie nieco droższy w utrzymaniu. Tutaj VAT wynosić będzie 23%.

 

 • autor: Redakcja

4 komentarzy

 • SM-Project

  Wszystkie informacje na temat fotowoltaika krosno znajdziecie na stronie https://sm-project.pl/fotowoltaika-krosno-optymalne-warunki-dla-fotowoltaiki/. Firma SM-Project specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych. Doradzają jak dobrać panele fotowoltaiczne oraz udzielają wszelkich informacji na temat kosztów i zysków.

  Zgłoś nadużycie SM-Project poniedziałek, 23, sierpień 2021 14:57 Link do komentarza
 • Solarika

  Zapraszamy do nas.
  Dysponujemy ogniwamy fotowoltaicznymi z własnego importu, co pozwala nam zaoferować bardzo korzystną cenę na instalacje fotowoltaiczne. Podczas wyceny każdej instalacji fotowoltaicznej, staramy się w spełnić wszystkie oczekiwania Klienta. Jesteśmy elastyczni w kwestii wyboru podzespołów, więc jak masz już wybrane ogniwa fotowoltaiczne czy falownik, które chcesz umieścić w fotowoltaice na swoim dachu – przygotujemy dla Ciebie ofertę właśnie na takie komponenty!
  https://solarika.pl/

  Zgłoś nadużycie Solarika poniedziałek, 26, lipiec 2021 13:48 Link do komentarza
 • Bartłomiej

  Warto również zainteresować się najnowszym programem rządowym Mój Prąd: http://programmojprad.com - można uzyskać dofinansowanie do zakładania fotowoltaiki. Uważam, że to genialne rozwiązanie, ja mam 4 panele na dachu, większość zużycia prądu pochłaniają właśnie one. Oszczędności liczone są w niemałych kwotach. Kto nie ma - powinien się zainteresować. Tym bardziej, że panele nie są już tak drogie jak kiedyś.

  Zgłoś nadużycie Bartłomiej niedziela, 17, listopad 2019 20:45 Link do komentarza
 • SunErgo

  Na początek lepiej jest sprawdzić czy w ogóle panele będą się opłacały w naszym domu (chociaż pewnie tak przy obecnej cenie prądu). polecam sprawdzić to w tym kalkulatorze: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/

  Zgłoś nadużycie SunErgo poniedziałek, 29, październik 2018 13:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?