KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uzdrowiska z wodą mineralną - gdzie się udać?

Uzdrowisko to miejsce posiadające cechy o charakterze leczniczym, np. klimat czy lecznicze zasoby naturalne. Przyjrzyjmy się, gdzie możemy się udać, aby skorzystać z dobrodziejstwa wód mineralnych i leczniczych.

REKLAMA


W Polsce znajduje się 45 miejscowości o statusie uzdrowiska, choć nie są to jedyne miejsca, w których znajdują się źródła korzystnych dla zdrowia wód. W Krośnie na przykład mamy ujęcia wody siarkowo-wodorowej w dzielnicy Białobrzegi oraz siarczany i solanki na Zawodziu. Spójrzmy jednak na bardziej znane ze swoich leczniczych wód miejsca.

Zasady korzystania z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ
Leczenie uzdrowiskowe w jednej z polskich placówek przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz musi wziąć pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia danego pacjenta, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. 2012 r., poz. 651. z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie zasad kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. 2012 r., poz. 14). Wystawiając skierowanie, lekarz powinien dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia skierowanie pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego (źródło: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/leczenie-uzdrowiskowe).

Iwonicz-Zdrój
Miasto to (www.uzdrowisko-iwonicz.com.pl) znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. Źródła lecznicze są tu bardzo liczne, a sama miejscowość stanowi duży ośrodek uzdrowiskowy. Leczone są tu choroby narządów ruchu, układu pokarmowego, układu nerwowego, dróg oddechowych, reumatologiczne, choroby kobiece, choroby skóry, osteoporoza i otyłość. Z Krosna do Iwonicza dojedziemy bardzo szybko samochodem czy autobusem (dostępne połączenia można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki, np. www.goeuro.pl).

Krynica-Zdrój
Tamtejsze wody już od dawna były znane ze swych właściwości leczniczych. Oficjalnie uzdrowisko w Krynicy (www.uzdrowisko-krynica-zegiestow.pl) otwarto w 1922 r. Leczy się tutaj choroby układu trawiennego, moczowego, cukrzycę, choroby kobiece, choroby serca i układu krążenia. Urozmaiceniem pobytu w Krynicy będą z pewnością wycieczki górskie, zwiedzanie parku miniatur architektury drewnianej, Muzeum Zabawek czy zajęcia z jazdy konnej. Aby dojechać z Krosna do Krynicy, można wybrać połączenie kolejowe z przesiadką, ale zdecydowanie najszybciej dotrzemy do celu samochodem – własnym czy wynajętym.

Nałęczów
To miasto w województwie lubelskim to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym (www.spanaleczow.pl). Walorem tego miejsca jest przede wszystkim jego mikroklimat. Obecność gleb lessowych, rzeki, bogata szata roślinna, wąwozy zapewniają wysoką jonizację powietrza. Te naturalne warunki powodują samoczynne obniżenie się ciśnienia tętniczego oraz łagodzenie dolegliwości sercowych. Istotną częścią uzdrowiska są źródła wód mineralnych z przewagą wodorowęglanu wapnia i żelaza. Aby dotrzeć do Nałęczowa z Krosna, można wybrać połączenie autobusowe Krosno-Warszawa, a następnie kolejowe lub autobusowe Warszawa-Nałęczów (połączenia w kierunku Lublina).

Szczawnica
To położone w Beskidach Zachodnich (dokładnie w dolinie Grajcarka, dopływu Dunajca położonego między Pieninami a Beskidem Sądeckim) uzdrowisko (www.szczawnica.pl/pl/1023/0/Uzdrowisko.html) otwarto w 1924 r., ale tamtejsze wody mineralne znane były już w XVI w. Czynne obecnie źródła zostały w większości odkryte w XIX w.

Znajdują się tu źródła dwunastu leczniczych wód – szczaw. W szczawnickiej pijalni wód mineralnych dostępne są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, bogate w liczne mikroelementy. Uzdrowisko specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób dróg oddechowych, a także schorzeń układu ruchu i chorób reumatycznych. Najszybszy dojazd z Krosna do Szczawnicy zapewni samochód (w Szczawnicy nie ma stacji kolejowej).

U południowych sąsiadów
Z południowej Polski niedaleko też do uzdrowisk naszych sąsiadów - Czechów i Słowaków. Do najsłynniejszych należą oczywiście Karlovy Vary (www.karlovyvary.cz) z zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowisk, które są nie tylko znane ze swych leczniczych wód oraz słynnego alkoholu, ale także z wyjątkowo pięknego położenia i malowniczej architektury. Znajduje się tu 79 gorących źródeł, z czego 13 bije w centrum miasta i jest ogólnie dostępnych w wybudowanych specjalnie kolumnadach. W uzdrowisku leczy się choroby przewodu pokarmowego, cukrzycę, paradontozę, choroby układu ruchu, choroby neurologiczne, choroby wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Najłatwiej dostać się do Karlovych Varów pociągiem z Chomutova.

Do najsłynniejszych uzdrowisk słowackich należą z kolei Pieszczany, położone ok. 86 km na północ od Bratysławy. Pieszczańskie wody termalne o unikalnym składzie znane są już od średniowiecza. Uzdrowisko osiąga znakomite rezultaty w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz narządów ruchu. Występują tu gorące źródła siarczanowo-wodorowęglanowe i wapienno-magnezowe, silnie zmineralizowane. Równie słynnym uzdrowiskiem są Bardejovske Kupele (dojazd samochodem z Krosna do Bardiowa zajmuje tylko ok. 1:40 h).

Należy dodać, że każde z wymienionych uzdrowisk warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego walory zdrowotne, ale także czysto turystyczne. Urzekają one ciekawą architekturą i piękną przyrodą.

 

  • autor: Redakcja

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?