KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nocne problemy Polaków - jak im zaradzić?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Sen jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W czasie snu regenerujemy się, nasz mózg odpoczywa, a ciało nabiera siły. Jednak często zdarza się, że różnego rodzaju dolegliwości zakłócają nam zdrowy wypoczynek. Jak sobie poradzić np. chrapaniem, zgrzytaniem zębami czy zespołem niespokojnych nóg radzi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny Grupy LUX MED.

REKLAMA


Nie chrap!
Chrapanie to dolegliwość, która męczy aż 45% Polaków. Powoduje nieustanne uczucie zmęczenia i niewyspania nawet po kilkugodzinnym wypoczynku. Niewiele osób traktuje ten problem poważnie, a może on prowadzić do ryzykownych bezdechów, czyli przerwy w oddychaniu. Żeby zniwelować przyczyny chrapania przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę, jeśli borykasz się z nadwagą. Ponadto zmień pozycję snu, jeśli śpisz na wznak, wylecz wszelkie niedoleczone infekcje jak katar czy zapalenie zatok, a jeśli jesteś uzależniony od używek to postaraj się je rzucić, albo chociaż zniwelować ich ilość do minimum.

Nie zgrzytaj zębami!
Dowiadujesz się od partnera, że w nocy wydajesz nieprzyjemne dźwięki, coś co brzmi jak skrzypienie zębów? Nie lekceważ problemu, bo nieleczony prowadzi do wielu schorzeń. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami występuje bardzo często na tle nerwowym, więc jednym ze sprawdzonych, ale trudnych do wdrożenia sposobów jest po prostu zmiana stylu życia i praca nad opanowaniem stresu. Jeśli próbujesz coś z tym zrobić, ale wciąż problem się pojawia to możesz skorzystać ze specjalnych nakładek na zęby, które je chronią. To nie zmienia jednak faktu, że należy skonsultować się z lekarzem, bo nieleczony bruksizm może powodować nie tylko ścieranie szkliwa, ale również silne bóle głowy i twarzy, problemy z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Z tym naprawdę nie ma żartów.

Zespół niespokojnych nóg - co to takiego?
Choroba niespokojnych nóg, w skrócie RLS to schorzenie, które dotyka wielu Polaków, którzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Pacjenci opisują ją jako przymus poruszania nogami, wywołany nieprzyjemnym uczuciem mrowienia, drętwienia nóg, bólu lub skurczów. Bardzo często choroba ta nie zostaje zdiagnozowana i jest nieleczona, przez co prowadzi do bezsenności. Często bowiem objawy wybudzają pacjenta w nocy, a żeby je zniwelować, musi wstać z łóżka i chwilę pochodzić. Zespół niespokojnych nóg jest objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza, dlatego zaleca się codziennie uzupełnianie żelaza w organizmie.

Dlaczego nie mogę spać?
Przyczyn bezsenności jest wiele, ale na szczęście u większości pacjentów da się odnaleźć jej przyczynę. Bardzo często niesprzyjające warunki snu takie jak np. niewygodne łóżko, niewywietrzony pokój czy hałas zza ściany powodują, że nie możemy zasnąć. Ponadto częstym powodem bezsenności jest przewlekły stres, dlatego przede wszystkim należy zmienić tryb życia. Nierzadko brak snu spowodowany jest chorobami i schorzenia na podłożu psychicznym takimi jak np. depresja. Żeby zniwelować ryzyko kolejnej nieprzespanej nocy warto zadbać o prawidłowe nawyki związane z kładzeniem się do łóżka i wypić mleko z miodem. A jeśli wciąż nasz organizm się buntuje warto wypić ziołowe preparaty, które wyciszają i odprężają organizm.

jb

  • autor: jb

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?