KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Balony nad Krosnem od 30 kwietnia. Wiemy kto zagra na majówce

Balony nad Krosnem od 30 kwietnia. Wiemy kto zagra na majówce Fot. Mateusz Głód

W pierwszy dzień maja niebo nad Krosnem nabierze kolorów. To wszystko za sprawą XV Górskich Zawodów Balonowych. W tym roku balonowa majówka trwać będzie od środy 30 kwietnia, do niedzieli 4 maja. W programie wiele sportowych i muzycznych emocji. Zobacz jakie gwiazdy będziemy gościć na krośnieńskiej estradzie!

REKLAMA


Krosnu bez balonów mówimy NIE!
Czy wyobrażacie sobie majowy weekend bez kolorowych, powoli płynących po niebie balonów?

Wydarzenie "Balony nad Krosnem" jest największą imprezą plenerową nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Zawody balonowe charakteryzują się wysokim prestiżem, który z roku na rok się zwiększa. Dzięki zawodom Krosno stało się jednym z największych ośrodków sportów balonowych w Polsce. Nie ma drugiego takiego miasta, w którym odbywałaby się tak duża impreza balonowa!

W trakcie trwania ostatnich Górskich Zawodów Balonowych przez krośnieńskie lotnisko przewinęło się ok. 100 tys. ludzi. Blisko 90 tys. internautów z całego świata zainteresowało się imprezą śledząc bezpośrednie transmisje z odbywanych lotów i odwiedzając funkcjonujące na płycie lotniska Studio Balonowe. Impreza trwa nieprzerwanie od 2000 r. Tegoroczne Górskie Zawody Balonowe w Krośnie będą jubileuszową XV edycją.


- Niezmiennie organizatorami imprezy jest Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Prezydent Krosna, w imieniu którego działa głównie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz gospodarz podstawowej areny zawodów Aeroklub Podkarpacki. Natomiast z roku na rok rośnie zaangażowanie organizatorów, by impreza była coraz atrakcyjniejsza dla jej odbiorców, zaś balony były jak najbliżej ludzi. Te dążenia niekiedy niweczy pogoda i choć rzeczy, na które nie mamy wpływu nie powinny drażnić, to jednak wszyscy wiedzą, że powoduje to frustrację organizatorów i rozczarowanie licznie zgromadzonych widzów. Jednak w tym roku aura ma wszystkim sprzyjać - mówi dla KrosnoCity.pl, Zygmunt Jerzyk - Dyrektor Organizacyjny XV GZB.

Krosno bez Mistrzostw, ale z dużą obsadą
XV Górskie Zawody Balonowe odbywać się będą w ramach cyklu Balonowego Pucharu Polski. Mimo wielu wysiłków organizatorów, nie przyznano Krosnu tytułu Mistrzostw Polski. Odbędą się one w Nałęczowie podczas IX Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar Spa Nałęczów od 6 do 10 sierpnia 2014 r.

- Według opinii większości zawodników Krosno od lat organizuje najlepszą imprezę balonową w kraju. Dowodem na to jest też fakt, że są to najliczniej obsadzone zawody, gdzie przyjeżdża więcej załóg niż na Mistrzostwa Polski. Nie jesteśmy jednak ośrodkiem sportów balonowych, nie ma w Krośnie ani jednego balonu, ani jednego baloniarza. O przyznaniu MP decyduje Komisja Balonowa, która złożona jest z baloniarzy… Myślę, że to wiele tłumaczy - mówi Zygmunt Jerzyk. - Nie wylewamy jednak łez z powodu tego, że Mistrzostwa Polski będą rozgrywane w innym mieście. My organizujemy imprezę nie tylko dla baloniarzy, ale również, a może nawet przede wszystkim dla mieszkańców naszego regionu. Zresztą nie mam wątpliwości, że najlepsi baloniarze i tak do Krosna przyjadą - dodaje Jerzyk.

Personel zawodów
Organizatorzy zawodów chcieliby, aby na czele personelu sportowego zawodów stanął ponownie Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych. Przede wszystkim jest on jednym z najlepszych polskich baloniarzy, dlatego bardzo chciałby wystartować w krośnieńskiej imprezie jako zawodnik. Łączenie tych funkcji jak wiadomo nie jest możliwe.


Witold Filus

- Prowadzone zatem rozmowy z jednym z najlepszych specjalistów w Europie, który być może obejmie w tym roku w Krośnie funkcję dyrektora sportowego. Wzorem lat poprzednich personel sędziowski będzie miał mocno międzynarodowy skład. Wierzymy też, że nasi goście z Ukrainy będą mogli do nas przybyć bez żadnych przeszkód - mówi Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XV GZB.

"Podniebne Pogranicze" z funduszy unijnych
W trakcie tegorocznej imprezy organizatorzy będą realizować finansowany z unijnych środków projekt "Podniebne Pogranicze". Efekty tych działań mają sprzyjać powstaniu produktu turystycznego opartego zarówno na tradycjach, jak i obecnych możliwościach rozwoju sportów o charakterze lotniczym, w regionie polsko-słowackiego pogranicza. - To duże i bardzo pracochłonne przedsięwzięcie. Głównym beneficjentem projektu jest Fundacja Otwartych Serc, ale w realizacji zadania pomagać nam będą partnerzy zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie - dodaje Jerzyk.


"Lotnisko w remoncie"
Trwa modernizacja krośnieńskiego lotniska, dlatego tegoroczna edycja zawodów balonowych odbywać się będzie przy zmienionej nieco infrastrukturze. Organizatorzy mają nadzieję, że poczynione w ostatnim czasie na krośnieńskim lotnisku inwestycje istotnie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprezy. - Mam tu na myśli przede wszystkim ogrodzenie terenu lotniska, co w dużym stopniu ułatwi pracę służbom odpowiedzialnym za ochronę tego wielkiego i różnorakiego przedsięwzięcia - mówi Zygmunt Jerzyk. - Przebudowana została też instalacja doprowadzająca energię niezbędną do właściwego funkcjonowania estrady - dodaje.

Wiele lotniskowych inwestycji jest w trakcie realizacji, stąd też mogą pojawić się pewne niedogodności. Organizatorzy nie szczędzą wysiłków, by usprawnić kwestie związane z dojazdem i parkowaniem samochodów olbrzymich rzesz widzów, których docieranie na lotnisko kumuluje się o pewnych porach. - Wierzymy, że przebudowa krośnieńskiego portu lotniczego jest sprawą tak istotną dla mieszkańców, że związane z tym czasowe utrudnienia spotkają się z wyrozumiałością - dodaje Dyrektor Organizacyjny.


Enej. Fot. archiwum zespołu

Nie zabraknie muzycznych wrażeń
Jakie atrakcje, oprócz balonów, czekać będą na wszystkich, którzy w trakcie imprezy zdecydują się odwiedzić krośnieńskie lotnisko? Jak informują organizatorzy, oprócz wrażeń, tych o charakterze lotniczym, skierowane będą propozycje dla ludzi o różnych gustach i w różnym wieku. - Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej jednak interesuje wszystkich kto pojawi się na estradzie. Zdradzę więc, że wśród bogatej propozycji krośnieńskiego RCKP nie zabraknie gwiazd - mówi Zygmunt Jerzyk. - W trakcie weekendu "Balony nad Krosnem" na estradzie pojawią się zespoły Enej, Strachy na Lachy, czy bożyszcze nastolatków Dawid Kwiatkowski - zdradza czytelnikom KrosnoCity.pl Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XV GZB.

Dajcie się ponieść pozytywnej energii płynącej prosto z krośnieńskiego lotniska i już teraz zaplanujcie majowy weekend wraz z XV Górskimi Zawodami Balonowymi.

mg
Fot. Mateusz Głód

  • autor: mg

66 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?