KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tkactwo - "Od ucznia do mistrza". Wystawa w Piwnicy PodCieniami

Najnowsza wystawa z cyklu "Od ucznia do mistrza" poświęcona jest jednemu z najstarszych i najważniejszych gałęzi wytwórczości człowieka - tkactwu. Wystawa czynna od 20 marca do 17 sierpnia 2014 r. w salach wystaw czasowych Piwnica PodCieniami Rynek 5 w Krośnie.

REKLAMA


A gdzie lepiej utkać taką wystawę jak nie w Krośnie, w którym przez całe stulecia tkactwo było sposobem na życie wielu jego mieszkańców, a rozkwitowi tego rzemiosła sprzyjało uprawianie i przetwarzanie lnu w całej okolicy. Jedna z hipotez głosi, że to właśnie warsztatowi tkackiemu Krosno zawdzięcza swą nazwę. Osnową naszej opowieści jest rozwój tkactwa na przestrzeni wieków, wątkiem - tradycje tkackie regionu. Splecione razem tworzą wystawę, będącą kanwą dla dalszych opowieści prezentowanych w ramach comiesięcznych spotkań tematycznych.

Cykl "od ucznia do mistrza" z założenia jest hołdem składanym rzemiosłu i jego tradycjom. Z całą pewnością trudno wskazać bardziej charakterystyczne dziedzictwo rzemieślnicze dla Krosna i jego okolic niż tradycje tkackie. Wszak to tutaj korzenie ma piękna legenda o dworskich pannach zaklętych w skały za karę, że tkały w święto. To właśnie płótna krośnieńskie w XVI i XVII w. znane były szeroko w całej Europie. Wreszcie - to tutaj działał wynalazca Jan Sczepanik,  powstała Krajowa Szkoła Tkacka i Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen". Klamrą spinającą całość jest Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", które wskrzesza i pielęgnuje te wielowiekowe tradycje.

Historia tkactwa w Krośnie ukazana została jako nieprzerwany ciąg wydarzeń. Rozpoczyna go prymitywna obróbka lnu w dawnych gospodarstwach domowych, przy użyciu takich narzędzi jak wrzeciono czy kołowrotek. Za sprawą kronikarza Marcina Bielskiego wiemy, że Podkarpacie już w czasach wczesnopiastowskich słynęło ze swych tkanin. Pisał on, że  mieszkańcy Podgórza kądziel dobrze przędą i przeto płócien z Podgórza u nas bywa najwięcej. Z chwilą powstania struktur miejskich w Krośnie rozpoczęły działalność cechy rzemieślnicze. Ze wspólnego pnia rozwinęły się w średniowieczu dwie główne gałęzie rzemiosła tkackiego - sukiennictwo, którego głównym surowcem do produkcji była wełna, oraz płóciennictwo, tworzące tkaniny z włókna lnianego i konopnego. Tradycje te stały się w końcu podwaliną do stworzenia profesjonalnego szkolnictwa tkackiego, którego punktem kulminacyjnym było powstanie wielkiego przemysłu tkackiego.

Eksponaty zebrane na wystawie "Od ucznia do mistrza - tkactwo" pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Wystawa będzie czynna od 20 marca do 17 sierpnia 2014 r. w salach wystaw czasowych Piwnica PodCieniami Rynek 5 w Krośnie.

MRZwK

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?