KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Grafika i rysunek Judyty Kasprzyk w Krośnieńskiej Bibliotece

Grafika i rysunek Judyty Kasprzyk w Krośnieńskiej Bibliotece Fot. KBP Krosno

W środę 10 września 2014 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy grafiki i rysunku Judyty Kasprzyk, artystki z Komborni k. Krosna.

REKLAMA


Judyta Kasprzyk jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. W 2010 r. z wyróżnieniem obroniła dyplom w pracowni wyrobów unikatowych, uzyskując tym samym tytuł plastyka. Dyplom licencjata Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na kierunku Grafika, uzyskała w 2013 r.

Obecnie kontynuuje studia drugiego stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Krzysztofa Skórczewskiego oraz Pracowni Projektowej II prof. UR Wiesława Grzegorczyka.

Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, plakatów, folderów, a także druków okolicznościowych. Maluje pejzaże, martwe natury oraz portrety. Interesuje się też projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową, ilustracją oraz rękodziełem. Swoją zawodową przyszłość chciałaby połączyć z grafiką projektową, związać się z reklamą, bądź rynkiem wydawniczym.

Miała kilka wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentowała w Gminnej Bibliotece Publicznej w Korczynie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwoniczu-Zdroju, w Ośrodku Kultury w Dukli oraz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie - Filia w Sanoku. Brała też udział w wystawach zbiorowych, m.in. w "Galerii na Pięterku" Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, w Biurze Wystaw Artystycznych w Przemyślu, w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Judyta Kasprzyk prezentuje cykl grafik "Przedmioty codzienności", wykonanych w technice druku wypukłego, powstałych jako praca dyplomowa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Artystka pokazuje również rysunki oraz akwarele.

- Judyta Kasprzyk swoje spojrzenie na codzienne przedmioty przekształca w ciekawe formy i struktury, uzyskując niebanalną, oryginalną grafikę. Przenikanie się linii w zestawieniu z czernią form i bielą tła skłaniają odbiorcę do refleksji (...) - mówiła podczas otwarcia wystawy Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Swoje prace w folderze do wystawy opisała również artystka:

Poszukując inspiracji, czy motywu, który mogłabym wykorzystać i przenieść na matrycę linoleum stwierdziłam, dlaczego by nie zobrazować rzeczy najzwyklejszych, które towarzyszą nam na co dzień. Wnętrz, w których przebywamy, przedmiotów, których używamy (...).

Przedmioty codzienności, to dwanaście prac o tytułach: Przy biurku, Kulinarnie, Herbata, W przedpokoju, Rozmowa, Poranna kawa, Na regale, Bibeloty, Po burzy, Garderoba, W spiżarni oraz Przy lustrze (...).

Poprzez obserwację przedmiotu, będącą początkiem długiej drogi poszukiwań kolejnych motywów, przeniesioną na matrycę, dążyłam do syntezy i spójności układów. Selekcjonując miejsca, kadrując formy, chciałam uzyskać pewne odejście od typowego odtwarzania rzeczywistości. Tworzenie stało się dla mnie w tym momencie notowaniem zwyczajnej codzienności. Minimalizm środków i pewna konsekwencja w budowaniu kompozycji zaowocowały, jak sądzę, ciekawym efektem graficznym.

Wystawa prac Judyty Kasprzyk czynna będzie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej do 4 października br.

  • autor: jł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?