Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Powstaje Karpacka Grupa Filmowa

Powstanie Karpackiej Grupy Filmowej jest inicjatywą krośnian: Łukasza Grudysza i Rafała Gużkowskiego. Podstawowym założeniem KGF jest prezentacja dzieł filmowych, których autorami lub współautorami są członkowie grupy, i które w swojej tematyce nawiązują do wydarzeń, osobliwości przyrody, ciekawych miejsc i kultury Karpat, ale również pracy i działalności ludzi zamieszkujących ten piękny region.

- Poprzez działalność KGF chcemy dołączyć do tych wszystkich, którym zależy na kultywowaniu tradycji, historii oraz piękna krajobrazu i osobliwości przyrody Karpat. W zamierzeniu Karpackiej Grupy Filmowej jest również prezentowanie na swojej stronie fotografii, muzyki oraz wydawnictw nierozerwalnie związanych z Regionem Karpat - mówi Rafał Gużkowski.

Twórcy KGF stworzyli już wspólnie kilka dzieł, które były prezentowane m.in. w Telewizji Rzeszów oraz na Festiwalach Kina Niezależnego na terenie Polski. Niespełna dwuletnia współpraca Rafała Gużkowskiego i Łukasza Grudysza zaowocowała powstaniem takich filmów jak „Cyrla”, „Niepełnosprawni uczestnicy WTZ w akcji filmowej”, „Taborem przez granicę”. W trakcie realizacji jest dokument o życiu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w bieszczadzkich Moczarach.

Kiedy uruchomiony zostanie serwis KGF (www.karpackagrupafilmowa.pl)?
Serwis powinien zostać uruchomiony do końca bieżącego roku. Termin został nieco przesunięty z powodu zaangażowania twórców KGF w projekt dotyczący restytucji Konia Huculskiego.


Cyrla

Jak można dołączyć do KGF?
Wspólnie z rozpoczęciem działalności serwisu zostanie udostępnione forum KGF na Facebooku, gdzie sympatycy grupy, jak również pasjonaci filmu, fotografii, gór i karpackiego krajobrazu będą mogli zaprezentować swoją twórczość w postaci zdjęć, muzyki oraz tekstów nawiązujących do tradycji, kultury i piękna Regionu Karpat.


Moczary - film w trakcie realizacji

Skąd zamierzacie czerpać środki na swoją działalność?
Realizujemy razem i oddzielnie filmy, które są częścią dużych projektów. Jeżeli film się podoba, mamy szansę na nowe zlecenia. Łukasz Grudysz jako autor zdjęć realizuje obecnie dwa duże projekty, natomiast ja piszę do nich scenariusze. Są projekty, których inicjatorem jesteśmy wspólnie, i których założeniem jest powstanie ambitnego kina dokumentalnego (np.  film o Mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej w Moczarach w trakcie realizacji. Będzie to opowieść o losach i codziennym życiu ludzi z Moczar przy granicy Ukraińskiej, gdzieś w Bieszczadach, zarejestrowana na przestrzeni 12 miesięcy.) Są w końcu i takie projekty, których inicjatorem jestem ja (jak np. w filmie Cyrla), Łukasz realizuje zdjęcia i wykonuje pracę montażysty, a współtwórcami ( co jest dla mojej działalności charakterystyczne) są osoby niepełnosprawne i dzieci potrzebujące pomocy. W projekcie Cyrla udział wzięły dzieci – stypendyści Funduszu Pomocy Dzieciom i Młodzieży prowadzonego przez Księży Saletynów.


Na planie zdjęć do filmu Cyrla

Ilu twórców zrzesza KGF?
Jest nas na razie trzech: Rafał Gużkowski, Łukasz Grudysz i Maciej Krupa. Filmy realizujemy razem, jak również z osobna. O każdej produkcji czy współprodukcji o zbieżnej z założeniem KGF tematyce będziemy na swojej stronie informować.

Jak powstało Wasze logo?
Jestem autorem pomysłu logotypu KGF, natomiast graficznie logo zostało opracowane w Wydawnictwie Ruthenus przez Jakuba Niedzielę.

Z Rafałem Gużkowskim rozmawiał Piotr Dymiński.

Fot. KGF

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj