KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Opowieść o niedokończonej wyprawie w Piwnicy PodCieniami

Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Krośnieńskie spotkania z podróżnikami". Gościć będziemy Aleksandrę Dzik z prelekcją "Nanga Parbat 2013. Niedokończona wyprawa".

REKLAMA


Alpinistka opowie o International Nanga Parbat Expedition 2013 - wyprawie na pakistański ośmiotysięcznik, dramatycznie przerwanej przez atak terrorystów na bazę 22 czerwca 2013 r. Pokaz nie koncentruje się jednak na szczegółach zamachu. Przede wszystkim jest opowieścią o grupie ludzi, których połączyła najpierw wspólna działalność alpinistyczna na zboczach Nanga Parbat, później zaś tragiczne wydarzenia, w wyniku których życie straciło 11 osób. Prelekcja opowiada też o samym Pakistanie, o jego gościnnych i serdecznych mieszkańcach, a także o poważnych problemach nękających ten kraj. Jest to też historia o tym, że góry mogą nie tylko zabijać ludzi, ale i ich ocalać, tak jak uratowały życie ponad czterdziestu wspinaczom, którzy tragicznej nocy znajdowali się w wyższych obozach.
 
Prelekcja odbędzie się 8 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

***
Ola Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto, jako pierwsza Polka, zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

pikt

  • autor: pikt

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?