KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Między światami - podroż do świata współczesnych Eskimosów". Spotkanie z podróżnikami w Krośnie

"Między światami - podroż do świata współczesnych Eskimosów". Spotkanie z podróżnikami w Krośnie Fot. archiwum Katarzyna Dąbkowska

23 marca 2015 r. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na kolejną odsłonę Krośnieńskich spotkań z podróżnikami. Będzie to spotkanie z Katarzyną Dąbkowską pt. "Między światami - podroż do świata współczesnych Eskimosów".

REKLAMA


Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Podczas spotkania zobaczymy film dokumentalny "Między światami", czyli opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń.

Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią, a tutaj ta granica jest krucha jak lód. Nikt nie wie, dlaczego ludzie, od stuleci przyzwyczajeni do ekstremalnych warunków życia, teraz znikają wraz z topniejącymi lodami Arktyki.

Opowieść o kanadyjskiej Arktyce i jej mieszkańcach będzie podróżą do niezwykłego świata, który zaskakuje, zadziwia i zachwyca. Jacy są współcześni mieszkańcy Północy, czy mieszkają w igloo, czy nadal jedzą surowe mięso i dlaczego nie powinno się do nich mówić Eksimosi? To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej!

Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5 w Krośnie. Wstęp wolny. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

Katarzyna Dąbkowska - łodzianka, absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim; autorka krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Film "Między światami" pokazywany był wielokrotnie na różnego rodzaju festiwalach filmów dokumentalnych, a w 2014 r. otrzymał nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na XXIV Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu“ w Łodzi.

MRZwK

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?