KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"W DRODZE - razem ze mną" - wystawa malarstwa w BWA

Galeria Sztuki Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie (ul. Kolejowa 1) zaprasza na wystawę malarstwa Piotra Błażejewskiego "W DRODZE - razem ze mną". Wystawa związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej profesora. Ekspozycja potrwa do 6 listopada.

REKLAMA


Piotr Błażejewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Alfonsa Mazurkiewicza obronił w roku 1975. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest profesorem ASP i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz zajęcia ze studentami Architektury Krajobrazu w Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem; pracuje cyklami: "Architektura Koloru", "Interfe-rencje", "Szczeliny", "Ślady", "Refleksy/-je"; ostatnio powstają prace z cyklu "Kolekcja".

Ekspozycja podzielona jest na dwie części: monograficzną - poświęconą samemu artyście - oraz zbiorową, dokumentująca dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego na przestrzeni kilku dziesięcioleci.

Druga część zawiera prace malarzy, współpracowników i przyjaciół profesora, wśród których znaleźli się: A. Mazurkiewicz, K. Maliszewska, W. Gołkowska, K. Jarodzik, A. Klimczak-Dobrzaniecki, P. Lewandowski-Palle, S. Korytka, P. Kielan, J. Jaroszewski, A. Brudzińska.

Brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech, Jugosławii, Norwegii, Czechach. Prezentował swoje prace na około 30-tu wystawach indywidualnych.

Jak mówi Piotr Błażejewski:

Moja twórczość od samego początku oscylowała wokół geometrii, ale nie tej konkretnej, lecz geometrii, jak to kiedyś nazwał Zdzisław Jurkiewicz - "soft", pisząc o mojej sztuce. Jeżeli miałbym określić zakres tematyczny mojego malarstwa, szukałbym źródeł inspiracji w chęci odtworzenia rytmiczności, cykliczności, pulsu, miarowości, powtarzalności.

Słowo "rytm" w grece oznacza miarę, takt, proporcje - odnosi się  więc do wartości plastycznych, muzycznych, matematycznych. Jest kontynuacją aspektu czasowego i przestrzennego. Rytm to powtarzalność, nieskończoność i bezkres; jednocześnie to puls, cykliczność, życie i odnawianie sił przyrody; a także miarowe tykanie zegara, bieg czasu, zapomnienie i śmierć... Najczęściej pracuję cyklami. W latach siedemdziesiątych była to "Architektura koloru". Od połowy lat osiemdziesiątych moje malarstwo zdominowały prace rozbudowanego cyklu "Interferencje". Następnie pojawiły się "Szczeliny" oraz "Ślady". Natomiast na przełomie wieków powstały prace pod nazwą "Refleksy/-je". Obecnie tworzę obrazy z cyklu "Kolekcja". Moja kolekcja to zbiór lub zestawienie przedmiotów mających pewną "szczególna" wartość. Jeden z pokazanych obiektów tego cyklu będzie poddany zabiegom "marketingowym". Nastąpi jego rozczłonkowanie, a poszczególne elementy będą wystawione na sprzedaż wśród zainteresowanych widzów. Autorska kolekcja ulegnie destrukcji, bo przecież w życiu nie tylko się kolekcjonuje i buduje, ale po pewnym czasie kolekcje ulegają rozproszeniu, transformacji lub zniszczeniu.

Na wydarzenie zaprasza Galeria Sztuki BWA w Krośnie, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wystawa zorganizowana została w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 października 2015 o godzinie 17:00 przy ul. Kolejowej 1.

bwa/red.

  • autor: bwa/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?