KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Malarstwo Aleksandry Ciepielowskiej-Tabisz w krośnieńskiej bibliotece

Aleksandra Ciepielowska-Tabisz Aleksandra Ciepielowska-Tabisz Fot. KBP

14 października 2015 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Aleksandry Ciepielowskiej-Tabisz, artystki z Sanoka.

REKLAMA


Aleksandra Ciepielowska-Tabisz przygodę z malarstwem rozpoczęła kilka lat temu, po zakończeniu pracy zawodowej. O malowaniu marzyła od dawna, ale rodzina i obowiązki zawodowe były priorytetowe. Dopiero po przejściu na emeryturę, mogła spełnić swoje marzenia i rozwijać pasję. Pierwsze kroki stawiała, biorąc udział w zajęciach malarstwa organizowanych przez BWA Galerię Sanocką. Następnie została członkiem Klubu Plastyka w Osiedlowym Domu Kultury "Puchatek", do którego należy do dziś.

Maluje głównie w technice olejnej. Ulubionymi tematami są pejzaże i kwiaty. Inspirują ją rodzime krajobrazy oraz motywy z podróży i plenerów zagranicznych. Od jakiegoś czasu wzbogaciła swój warsztat o technikę pasteli, akwareli oraz malarstwa akrylowego.

Artystka jest twórczą i aktywną uczestniczką plenerów krajowych i międzynarodowych, członkiem Stowarzyszenia Bieszczadzka Grupa Twórców Kultury w Zagórzu.

Bierze udział w konkursach malarskich organizowanych przez RCKP w Krośnie, WDK w Rzeszowie. Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (2009), w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle (2010), w Miejskiej Galerii w Lipanach na Słowacji (2011), w Osiedlowym Domu Kultury "Puchatek" w Sanoku (2011), w Galerii "Pasaż" w Iwoniczu-Zdroju (2012), w Muzeum Regionalnym w Brzozowie (2014). Brała też udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych, m.in. na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za jej granicami.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki artystka prezentuje ponad 30 prac, o których w szkicu "Harmonia kontrastów. Malarstwo Aleksandry Ciepielowskiej-Tabisz" Stanisław Wójtowicz pisze między innymi:

Malarstwo Aleksandry Ciepielowskiej-Tabisz przyciąga i intryguje wszechstronnym stosowaniem zasady kontrastu.

Odnajdziemy ją w odważnych zestawieniach dopełniających się barw w nastrojowych pejzażach i cyklu kwiatowym, w którym łodyżki kwiatów przypominają ślady, jakie zostawia kropla spływająca po zaparowanym szkle. W takim ornamencie ostro rysują się kwiatowe główki z ich intensywną kolorystyką.

W zimowych krajobrazach, z paletą pełną licznych odcieni zgaszonych błękitów, szarości bezgwiezdnych nocy, rozproszone na połaciach kopnego śniegu, pozostają w zdecydowanej opozycji do okien ludzkich siedzib z jaśniejącymi oknami. Obrazy jakby wyjęte z marzeń o ciepłym, dobrym domu.

Wystawa malarstwa Aleksandry Ciepielowskiej-Tabisz czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 10 listopada br.

  • autor: jł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?