KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Światła - Obrazy" - wystawa węgierskich artystów w dukielskim Muzeum

"Światła - Obrazy" - wystawa węgierskich artystów w dukielskim Muzeum Fot. Juliusz Stola

We wtorek, 10 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Światła - obrazy". Jest to już czwarta wystawa węgierskich artystów w dukielskim Muzeum, będąca efektem wieloletniej współpracy pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a XVII dzielnicą Budapesztu. Na wystawie zaprezentuje się dwoje artystów - Zsuzsa Ferenczi oraz Károly Orosz.

REKLAMA


Zsuza Ferenczi jest artystką, której terenem jej działalności jest tkanie gobelinów, techniką mająca wielowiekową tradycję. Kobierzec jest tkany na pionowym warsztacie tkackim według wcześniej przygotowanego rysunku na papierze. Przędza składa się z kilku cienkich barwnych nitek co w efekcie daje wiele odcieni barw. Artystka sama przygotowuje przędzę barwiąc ją barwnikami roślinnymi. Ponieważ proces tworzenia wymaga precyzji praca nad jednym metrem kwadratowym trwa kilka miesięcy. W pracach artystka łączy w całość cząstki swych przeżyć duchowych i przemyśleń.

Károly Orosz jest artystą ceramikiem. Początkowo tworzył ceramikę ludową, później zainteresowała go sztuka przemysłowa. Po długim okresie przeprowadzania doświadczeń udało mu się uzyskać polewę krystaliczną o dużych kryształach w kształcie płatka śniegu, technika unikalna w skali światowej. Kryształy powstają samoczynnie w wyniku wolnego schładzania polewy o wysokiej temperaturze. Po pojawienia się konkurencji chińskiej artysta zajął się wykorzystaniem alternatywnych możliwości w rzeźbiarstwie - połączeniem nauk przyrodniczych ze sztuką. Ostatnio zajmuje się między innymi ruchomymi rzeźbami sterowanymi światłem polaryzowanym, rzeźbami z brązu i ceramiki, płaskorzeźbami, rzeźbami z płytek ze stali nierdzewnej laserem.

eb

  • autor: eb

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?