Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Anneke w Krośnie: Lubię być straszona

Anneke w Krośnie: Lubię być straszona Fot. KBP

28 października w Saloniku Artystycznym KBP laureaci konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne z Krosnem w treści, a także miłośnicy twórczości fantasy i sf powitali wyjątkowego gościa. Anna Kańtoch, znana również pod pseudonimem Anneke, spotkała się z czytelnikami, a także wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu.

REKLAMASpotkanie autorskie
Pisarka zadebiutowała w 2004 r. opowiadaniem "Diabeł na wieży" oraz powieścią "Miasto w zieleni i błękicie". Dalsze lata przyniosły kolejne tomy opowiadań, np. "Zabawki diabła", oraz powieści, m. in. "13 anioł", trylogia "Przedksiężycowi", nagrodzone Nagrodą Literacką im. J. Żuławskiego "Czarne", czy powieść dla młodzieży "Tajemnica Diabelskiego Kręgu". W sierpniu br. wydany został zbiór opowiadań "Światy Dantego", a na 4 listopada zapowiadana jest premiera "Tajemnicy Nawiedzonego Lasu". Autorka pięciokrotnie uhonorowana została Nagrodą im. J. Zajdla.

Anna Kańtoch podzieliła się z publicznością wspomnieniami z początków swojej kariery pisarskiej. Okazało się, że dopiero, gdy zaczęła czytać fantastykę, zaczęła ją pisać, a zachętą była pozytywna recenzja jednego z jej opowiadań, które przesłała do "Fantastyki". Opowiedziała również o różnicach pracy nad powieścią, a opowiadaniem, zaskakując stwierdzeniem, że pisanie opowiadań jest bardziej wymagające niż powieści.

Anna Kańtoch odniosła się też do "kariery" jednej z najpopularniejszych wykreowanych przez siebie postaci - lekarza i demonologa Domenica Jordana. Wielka popularność opowiadań, których był bohaterem sprawiła, że pisarka chciała od niego nieco odpocząć. Na szczęście powróciła do konstruowania jego dalszych losów przy okazji pracy nad "Światami Dantego" i wszystkim czekającym na nie z niecierpliwością obiecała, że niewykluczony jest kolejny zbiór opowiadań o przygodach Jordana Domenic.

Rozdanie nagród
Spotkanie było dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu literackiego - "Krosno jest fantastyczne!", którzy odebrali z rąk autorki nagrody. Uczestnicy konkursu - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego - mieli za zadanie napisać opowiadanie fantastyczne, którego fabuła rozgrywa się w Krośnie lub jest związana z jego historią.

Na konkurs wpłynęło 30 prac ocenionych przez jury w składzie: Anna Pelc - wykładowca w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Krośnie, Małgorzata Jasiewicz - bibliotekarz oraz Joanna Łach - kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego KBP.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie gimnazjalistów I miejsce zajęła Zofia Trybus z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie za opowiadanie "Smoczy naszyjnik", II miejsce jury przyznało Julii Sztrumpf z Gimnazjum w Dukli, natomiast III miejsce otrzymała Dominika Gorczyca z Gimnazjum nr 4 w Krośnie za opowiadanie "Barghest: likwidacja". Natomiast wyróżnienie przypadło Julii Baran z Gimnazjum w Dukli.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymał Michał Penar z I LO w Krośnie za opowiadanie "Upiór w Liceum", II miejsce przyznano Julii Dural z I LO w Krośnie za opowiadanie "Krośnieński Klub Łowców Potworów", III miejsce otrzymała Karolina Olszyńska z II LO w Krośnie za opowiadanie "Bo magia jest w ludziach", natomiast wyróżnienie przyznano Magdalenie Kozłowskiej z I LO w Krośnie za opowiadanie "We mgle".

Organizatorem spotkania i konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna  przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

mj/pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj