KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Polska i jej sąsiedzi": Konsul Generalna Węgier na krośnieńskiej uczelni

7 grudnia w Krośnie będziemy gościć Konsul Generalną Węgier w Polsce, dr hab. Adrienne Körmendy. Wygłosi ona wykład "Polska - Węgry. 1000 lat państwowości, 1000 lat wspólnej granicy, 1000 lat przyjaźni". Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Polska i jej sąsiedzi" w auli Państwowej Wyższej Szkole zawodowej w Krośnie.

REKLAMA


Wykłady w ramach cyklu organizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie cieszą się niesłabnącą popularnością. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, ale również problemy kultury stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Gośćmi tego cyklu byli m.in.: prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Nowak, prof. Grzegorz Przebinda, prof. István Kovács i Grzegorz Łubczyk.

Zaproszenie do wygłoszenia wykładu przyjęła dr hab. Adrienne Körmendy - Konsul Generalna Węgier w Krakowie.

Wykład odbędzie się 7 grudnia (poniedziałek) 2015 roku o godz. 14.00 w auli PWSZ w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 4.

Dr hab. Adrienne Körmendy urodziła się w 1946 roku w Külsovat na Węgrzech. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora oraz kandydata nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego (dr hab.) w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1986). W latach 1988-89 była stypendystką Fundacji Aleksandra Humboldta. Jako historyk zajmowała się głównie historią osadnictwa w Środkowej Europie w wiekach średnich, szczególnie osadnictwem niemieckim i na prawie niemieckim. W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ-u i spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie. Od tego czasu zajmuje się również zagadnieniami geopolitycznymi regionu Europy Środkowo - Wschodniej. Prowadziła wykłady z zakresu historii Węgier oraz stosunków międzynarodowych w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Od 14 marca 2014 roku jest konsulem generalnym Węgier w Krakowie.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?