KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa ikon Marka Sawczuka w krośnieńskiej bibliotece

Wystawa ikon Marka Sawczuka w krośnieńskiej bibliotece Fot. KBP

9 grudnia w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy ikon Marka Sawczuka, artysty z Teodorówki koło Dukli.

REKLAMA


Marek Sawczuk urodził się w 1970 roku na Śląsku. W 1991 roku uzyskał dyplom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Zajmuje się konserwacją antyków, a w wolnych chwilach malarstwem i pisaniem ikon. Cały czas aktywnie tworzy, jego ikony prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Szereg jego prac znajduje się w zbiorach w Polsce, w Austrii, na Słowacji, na Ukrainie i na Węgrzech.

Z zamiłowania, od 1987 roku, zajmuje się karate kyokushin w Krośnie. Posiada tytuł mistrzowski 1 dan i prowadzi zajęcia z dziećmi w Dukli, Krempnej i Nowym Żmigrodzie. Jego pasją są również podróże. Miał przyjemność uczestniczyć w zajęciach z pisania ikon prowadzonych przez mnichów w greckich monastyrach.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Marek Sawczuk prezentuje kilkanaście prac, o których w szkicu "Ex Oriente lux. Ikonopisanie Marka Sawczuka" Stanisław Wójtowicz pisze m.in.: W prezentowanych w Saloniku Artystycznym ikonach Marka Sawczuka odnajdziemy realizację wielu wymogów zawartych w licznie wydawanych w XV-XVI w. podlinnikach z gotowymi wzornikami w postaci luźnych kart lub książek. Ustawienie postaci, ich gesty, dobór barw, które podobnie jak słowa mają swoje znaczenie, reprezentują znane z ikonografii typy przedstawień Matki Bożej Czułej (Eleusa), odzianej w intensywnie czerwony maforion ozdobiony gwiazdami nad czołem i na ramionach oraz wizerunku Chrystusa na tle chusty (Mandylion), nawiązujący do nie-ludzką ręką uczynionych przedstawień Jezusa. Oryginalnym rozwiązaniem jest stosowanie jako podłoży desek, odzyskiwanych z zabytków podczas przeprowadzania zabiegów konserwatorskich.

Podczas wernisażu Marek Sawczuk prezentował zgromadzonym gościom dwustronnie zapisaną ikonę procesyjną, na której z jednej strony umieścił zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie, z drugiej - ukoronowanie Matki Bożej. Artysta podkreślił też, że najbardziej fascynują go szesnastowieczne ikony starocerkiewne (wykonywane według ściśle określonych reguł), choć wśród jego prac znajdują się także „obrazy” przedstawiające św. Jana z Dukli czy św. Antoniego z Padwy.
 
Wystawa ikon Marka Sawczuka czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 9 stycznia 2016 roku.

  • autor: jł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?