KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nagroda dla A Gdzie To Dawniej Stroiło

W trakcie odbywającego się w dniach 9-13 grudnia XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło z Krosna otrzymał wyróżnienie i Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina.

REKLAMA


Pierwsze Mikołajki Folkowe odbyły się w grudniu 1991 roku. To jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Na przestrzeni dwudziestu pięciu lat w konkursie "Scena Otwarta" swoje pierwsze kroki stawiało wielu uznanych wykonawców, m. in. Kapela Ze Wsi Warszawa.

W trakcie jubileuszowego, 25-go festiwalu, grający folk rock łemkowski zespół z Krosna A Gdzie To Dawniej Stroiło otrzymał specjalne wyróżnienie za spontaniczność oraz wprowadzanie wartości łemkowskich w nurt muzyki popularnej. Zespół otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina.

Konkurs ma długą historię. Już na drugim festiwalu organizatorzy ogłosili nabór na "Scenę Otwartą" - nikt się nie zgłosił, ale już rok później zagrało pięciu wykonawców. Z roku na rok ich przybywało, "Scena Otwarta" stymulowała rozwój rodzimego ruchu folkowego. Tu zaczynały Matragona, Sarakina, Chudoba, Czeremszyna, Kapela ze Wsi Warszawa.

Taką rolę "Mikołajkowy" konkurs odgrywa do dziś. Daje on okazję do stanięcia oko w oko z życzliwym i profesjonalnym jury złożonym z dziennikarzy, muzyków i producentów oraz zmierzenia się z publicznością. Daje możliwość spotkania i muzykowania z innymi artystami, zdobycia kontaktów i doświadczeń. Podczas występu jurorzy biorą pod uwagę oczywiście poziom wykonawczy, ale też oryginalność repertuaru i niebanalny sposób interpretacji.

Zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło powstał w 2013 roku w Krośnie. Grupa wykonuje piosenki, które dawniej i obecnie wykonywało się na Łemkowszczyźnie, sugerując się tradycyjnym aranżem, ubranym w autorskie aranżacje.

Od początku w roli wokalistek występują siostry Łemkinie, Anna Romańczak i Sabina Romańczak. Ponadto w zespole grają Bartek Bykowski, Jakub Chodyniecki, Stanisław Grela i Przemek Polański. Z zespołem współpracowali m. in Łukasz Podkul, Tomasz Bykowski i Michał Szuba "Miguel Moon". W listopadzie A Gdzie To Dawniej Stroiło wydał swoją debiutancką płytę pt. "Chyża".

pp
Fot. Paweł Fiejdasz

  • autor: pp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?