KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Impresje wewnętrzne" - wystawa prac plastycznych

"Impresje wewnętrzne" - wystawa prac plastycznych Fot. KBP

13 stycznia 2016 roku w Saloniku Artystycznym krośnieńskiej biblioteki odbyło się otwarcie wystawy prac pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego oraz Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

REKLAMA


- Pacjenci Dziennego Oddziału Psychiatrycznego oraz Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu wymagają szczególnej opieki, którą zapewnia doskonale przygotowana kadra pracująca na oddziałach (…) - mówił w czasie otwarcia wystawy Piotr Czerwiński, zastępca dyrektora szpitala.
 
Na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowanych jest ponad czterdzieści prac. Powstały podczas zajęć terapeutycznych na oddziałach.

Aneta Leśniak, inicjatorka wystawy, pracownik szpitala, o wystawianych pracach w folderze do wystawy pisze m.in.:

Na wystawie można zobaczyć pejzaże wewnętrzne, krajobrazy prowansalskie, polne drogi, ale również portrety tancerek flamenco czy statecznych dam. Prezentowane jest także rękodzieło.

Wystawa ma charakter intymny, ponieważ w ruchu pędzla uwidocznionego na płótnach są zaklęte myśli, troski oraz radości dnia codziennego. Część z tych prac pozostała anonimowa, gdyż założeniem projektu było ukazanie świata wewnętrznych przeżyć. Do twórcy należała decyzja, czy będzie je sygnował własnym nazwiskiem. Obrazy stworzone w warunkach szpitalnych niejednokrotnie opowiadają o żmudnej walce z chorobą, są zapiskiem dochodzenia do zdrowia i trzeźwości. Wystawa ma pokazać, że wrażliwość twórcza jest niezależna od choroby, wieku czy trudnej sytuacji życiowej. Jednocześnie staje się wskazówką dla pacjenta, że świat zewnętrzny jest niezwykle barwny i ma wiele punktów odniesień, innych niż choroba i uzależnienie.

W wernisażu uczestniczyli pracownicy krośnieńskiego szpitala, oddziału terapii uzależnienia od alkoholu, oddziału psychiatrycznego oraz krośnieńscy poeci, artyści i miłośnicy sztuki.

Sponsorem wystawy jest Firma Szkoleniowo-Doradcza AVENHANSEN z Krakowa.
 
Wystawa czynna będzie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie do 6 lutego br.


Fot. KBP

  • autor: jł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?