KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


"Polskie ślady - od dawnych Kresów po Syberię" - wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

"Polskie ślady - od dawnych Kresów po Syberię" - wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie Fot. archiwum Muzeum Podkarpackie

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie: "Polskie ślady - od dawnych Kresów po Syberię. Zdjęcia i pamiątki ze zbiorów prof. Krzysztofa Hejke".

REKLAMA


Na prezentację składają się fotografie i materialne ślady obecności Polaków na dawnych kresach Rzeczypospolitej oraz na Syberii, w postaci zabytków i pamiątek pochodzących ze zbiorów Krzysztofa Hejke, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz kolekcjonerów prywatnych.

Wystawa dostępna jest od 10 lutego, a można ją zwiedzać do 3 kwietnia.

17 marca 2016 o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Hejke.

"...skrzętnie zbierałem ślady Polaków na tem wygnaniu i chociaż nie wiele, zawsze przecież udało się mi uratować nie jeden szczegół od zapomnienia"... - Opisanie Zabajkalskiej Krainy w Syberyi przez Agatona Gillera, Lipsk 1867 r.

- Od lat przemierzam dawne Kresy, zapisując ślady losów Polaków. Z tych wędrówek powstało wiele wystaw i książek. Ta wystawa, przygotowana własnym sumptem, jest skromnym wyborem materiałów, które udało mi się zebrać; jest fotograficzną dokumentacją obecności Polaków na Syberii w różnych okresach dziejów, swoistą lekcją historii; dokumentuje też ślady przeszłości, które przetrwały w świadomości żyjących tam ludzi oraz w kulturze materialnej. Prezentacja, jest także próbą zwrócenia uwagi na wartość dokumentacji miejsc związanych ze skomplikowaną historią losów Polaków na Syberii, zarówno tych, którzy znaleźli się tam wbrew własnej woli, jak również tych, którzy osiedli tam dobrowolnie - pisze o swojej wystawie Krzysztof Hejke.

Autor do wielu polskich śladów na Syberii dotarł jako pierwszy, po czasach, kiedy świat o nich zapomniał. Materiały do wystawy zbierał zarówno na dawnych Kresach Polski, jak i na samej Syberii.

Utrwalił między innymi miejsca zesłania żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy w latach 50. zostali zesłani na Syberię ponownie. Krzysztof Hejke fotografował też pozostałości łagrów na Kołymie.

- W tej wędrówce towarzyszyła mi myśl Agatona Gillera, byłego zesłańca Zabajkalskiej Krainy, który napisał w 1867 roku, że "imię Polaka" było przez wieki rekomendacją, a tytuł "polityczny przestępca" - dokumentem uczciwości i paszportem - stwierdza Krzysztof Hejke.


Autor i opieka merytoryczna wystawy: prof. Krzysztof Hejke,
Kurator wystawy: Robert Kubit,
Skład i przygotowanie wystawy: Julia Komornicka, Anna Guz-Iwaniec, Tomasz Pisarek, Mateusz Pastuszak,
Prace konserwatorskie: Zdzisław Gil, Tomasz Kopacz.

tp/mp

  • autor: tp/mp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?