Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Malarstwo Mirosława Hawrylca. Nowa wystawa w KBP

Malarstwo Mirosława Hawrylca. Nowa wystawa w KBP Fot. KBP

9 marca w saloniku artystycznym krośnieńskiej biblioteki otwarto wystawę malarstwa Mirosława Hawrylca.

REKLAMAMirosław Hawrylec (ur. w 1960 r.) - autochtoniczny twórca mieszkający w Mokrem koło Sanoka. Malarz samouk. Pierwszy obraz namalował w 1985 r., ale tryb życia nie zawsze pozwalał mu na zajmowanie się sztuką. Obecnie tworzy w swojej niewielkiej pracowni.
 
Brał udział w wielu wystawach i konkursach. Swoje prace prezentował podczas "Konkursów Plastyki" i "Karpackich Biennale Sztuki" w Krośnie (1993-2016) oraz na "Festiwalu Filmu Karpackiego" w Rzepniku i Cisnej. Ostatnio w Sanockim Domu Kultury prezentował indywidualną wystawę malarstwa.
 
Swoją twórczością nawiązuje do kultury i religii mniejszości ukraińskiej w Polsce, a jego malarstwo jest z jednej strony próbą uchwycenia świata, który przeminął, z drugiej zaś próbą ukazania problemów dnia dzisiejszego. W jego obrazach odnajdziemy sceny rodzajowe z życia dawnych (i obecnych) mieszkańców Podkarpacia, pejzaże cerkiewne, bieszczadzkie krajobrazy, czy też architekturę podkarpackich miasteczek. Jednak twórczość artysty nie ogranicza się wyłącznie do problematyki regionalnej. Częste wyjazdy do krajów skandynawskich zaowocowały serią pejzaży norweskich, a refleksje egzystencjalne skłoniły do płócien o charakterze mistyczno-fantastycznym. Obraz Hawrylca często wyróżnia szczególny kontrast mroku i światła, obecność tzw. brudnych kolorów.
 
W krośnieńskiej bibliotece Mirosław Hawrylec prezentuje ponad 20 prac, o których w szkicu "Tuziemczość w malarstwie Mirosława Hawrylca" Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:
 
Wirujące księżyce, religijne obrzędy, widoki miast i krajobrazy to wiodące motywy ponad dwudziestu płócien w technice olejnej, prezentowanych obecnie w saloniku artystycznym biblioteki. Ich twórcą jest Mirosław Hawrylec, autochtoniczny (podkreśla to w swojej biografii) mieszkaniec Mokrego. Mokre, wieś o przeszło pięćsetletniej, udokumentowanej historii, doświadczyła w swych dziejach wielu konsekwencji położenia na pograniczu, w terytorialnym, etnicznym i kulturowym rozumieniu tego terminu. Te doświadczenia, obecne w zbiorowej świadomości mieszkańców, dominują w twórczości Mirosława Hawrylca.
 
Nastrój w obrazach malarz buduje niezwykłymi przedstawieniami ciemnego, nocnego nieba. Na wielu płótnach widnieje na nim równie niesamowity księżyc, podobny do światła uwięzionego na dnie głębokiej studni. Jego słabe refleksy ledwo wydobywają z mroku kręgi na studziennej cembrowinie. Zdarza się, że po tych kręgach zstępują na ziemię aniołowie i święci. Niewidoczni dla śmiertelników, uczestniczą w religijnych obrzędach. Dołączają do nich także i ci, nad którymi dawno zamknęła się ziemia, ale wciąż są obecni w wąskim przesmyku teraźniejszości swoimi niespełnionymi marzeniami, dziesiątkami chybionych celów, przez które i my wciąż wpadamy w te same sidła...
 
Podczas otwarcia wystawy gościnne wystąpił zespół "Śpiwanka" z Mokrego, niewielkiej miejscowości w powiecie sanockim, gdzie łączą się dwie kultury: polska i ukraińska oraz, gdzie mieszka mniejszość ukraińska. Kierownikiem zespołu jest Maria Biłas, wiceprezes Stowarzyszenia Baladhora z Mokrego. Funkcję kierownika artystycznego pełni Marianna Jara z Sanoka, muzykolog, dyrygent, organizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych i religijnych, wykładowca nauk teologicznych, nauczyciel języka ukraińskiego. Członkiem zespołu jest też Mirosław Hawrylec. Zespół kontynuuje tradycje regionalne i folklorystyczne swoich przodków. W swoim repertuarze ma pieśni obrzędowe, kolędy, pastorałki oraz stare, zapomniane piosenki z pogranicza łemkowsko-bojkowskiego. Występował m.in. podczas lokalnych imprez organizowanych w Mokrem, np. w czasie Święta Kultury "Nad Osławą". Brał udział w Wieczorze Folklorystycznym w Morochowie. Swoje pieśni prezentował także w Lublinie (na zaproszenie Towarzystwa Ukraińskiego oraz Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej). Występował też w Sanoku (na zaproszenie sanockiego koła Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego).
 
Artyście w wernisażu towarzyszyli przyjaciele i znajomi, miłośnicy sztuki, artyści i poeci. Licznie przybyła także młodzież z krośnieńskiego gimnazjum, pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.
 
Wystawa malarstwa Mirosława Hawrylca czynna będzie w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 9 kwietnia br.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj