KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Wilki" w Muzeum. Tłumy fanów na otwarciu wystawy [ZDJĘCIA]

"Wilki" w Muzeum. Tłumy fanów na otwarciu wystawy [ZDJĘCIA] Fot. Łukasz Jaracz

W Muzeum Podkarpackim otwarto czasową wystawę poświęconą "Wilkom", czyli krośnieńskiemu sportowi żużlowemu. Wernisaż zgromadził tłumy. Pojawili się fani, byli zawodnicy oraz miłośnicy historii Krosna. Wśród eksponatów znalazły się historyczne motocykle żużlowe oraz bardzo cenne trofeum: Brązowy Kask.

REKLAMA


Wernisaż wystawy poświęconej żużlowym "Wilkom" odbył się 14 kwietnia. Historię sportu żużlowego przybliżył krótko dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski Sięga ona aż lat 40 XX w. W 1946 r. przy ówczesnym Miejskim Klubie Sportowym "Legia" Krosno powstała sekcja motorowa.

Od 60 lat (z kilkunastoletnią przerwą) motocykle towarzyszą Krosnu. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie weekendu bez podziwiania zawodników na torze.

Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy historii powstania klubu żużlowego w Krośnie, z zaakcentowaniem działającej wcześniej sekcji motorowej. Cezurą czasową dla tej części wystawy jest rok 1969, a więc zawieszenie działalności sekcji żużlowej. Druga część poświęcona została historii speedwaya w Krośnie w latach 1988-2016, z uwzględnieniem starań o reaktywację klubu żużlowego.

Na wystawie zaprezentowane zostały archiwalne fotografie i dokumenty. Całość ekspozycji uzupełniają przedmioty związane z dyscyplina żużlową. Zobaczyć można m.in. motocykle żużlowe, sprzęt używany przez zawodników oraz pamiątki i trofea związane ze sportem żużlowym w Krośnie, w tym te należące do zawodników startujących w klubie. Część wystawy zdobią żartobliwe karykatury autorstwa Stanisława Kochanka.

Skąd pomysł na taki temat w Muzeum? Na to pytanie odpowiada kurator wystawy, Łukasz Kyc - Tor żużlowy widzimy z okien muzeum. Uruchomienie motocykli i rozpoczęcie treningów to dla nas jedna z oznak wiosny. Od dłuższego czasu chcieliśmy zorganizować wystawę poświęconą tej dyscyplinie, czekaliśmy tylko na dobra okazję. 60-lecie sportu motorowego w Krośnie to taka właśnie okazja - mówi Łukasz Kyc.

Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Motorowym. Zaprezentowano na niej eksponaty pochodzące ze zbiorów KSM Krosno, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, ZSP nr 3 w Krośnie ("Mechanik"), Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie oraz zbiorów prywatnych.

pd
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?