Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Okno otwarte na świat. Otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb

Okno otwarte na świat. Otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb Fot. KBP

11 maja w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb.

REKLAMAPodczas otwarcia wystawy gości przywitała dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki, Teresa Leśniak. Następnie został odczytany list gratulacyjny od kanclerz UTW w Łańcucie, Otylii Piechowskiej.

Zofia Grzyb - krośnianka, z zawodu ekonomista (obecnie na emeryturze). Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2013 r. uczestnicząc w zajęciach z malarstwa w Łańcuckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie pod kierunkiem artystki plastyka Barbary Marii Skałbani, doskonali warsztat i poznaje historię sztuki. Maluje pejzaże inspirowane obrazami impresjonistów, martwe natury, portrety i konie. Swoje obrazy prezentowała na wystawach zbiorowych, ukazujących dorobek grupy malarskiej UTW i wystawach poplenerowych m. in. w Łańcucie, Rzeszowie i Krasiczynie. Wystawa w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej jest jej pierwszą wystawą indywidualną.

Licznie zgromadzeni przyjaciele, znajomi i rodzina mieli możliwość obejrzenia ponad 40 prac reprezentujących bogaty dorobek artystki, są one najbardziej charakterystyczne dla jej twórczości, w pełni ilustrują pasję z jaką tworzy oraz zróżnicowaną tematykę jej malarstwa: pejzaże, kwiaty i konie. Barbara Maria Skałbania podczas wernisażu powiedziała: Artystka ma swój charakter malowania, ma swój styl, sposób poruszania ręką, w sztuce nie ma wieku, sztuka to wypowiedź artystyczna, obraz musi być odbiciem osobowości twórcy i to wszystko widać w malarstwie Zofii Grzyb, które cały czas się rozwija.

W folderze do wystawy autorstwa Stanisława Wójtowicza czytamy:
W malarstwie krajobrazowym, także z elementami architektury, zauważamy z łatwością umiejętność stosowania charakterystycznych dla pejzażu konwencji i układów formalnych, a także płynność ich przenikania. (...)

Istotnym elementem aranżacji pejzażu w obrazach Zofii Grzyb bywają kwiaty jako barwne urozmaicenie jednolitej zieleni rozległych łąk. Kwiaty to także samodzielny temat obrazów, na których występują jako kwitnące rabaty i bukiety, wielobarwne "wiejskie" i wysmakowane "jednogatunkowe" kompozycje, zawsze w żywych barwach. (...)

I wreszcie konie, temat szczególnie wyróżniany przez malarkę, która wciąż doskonali ich wizerunki, poznając anatomię i sposób poruszania się, wzmacniając wrażenie ruchu.

Obecni byli również: Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury Sportu i Turystyki, członkowie grupy malarskiej UTW w Łańcucie i młodzież z gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki.

Wystawa prezentowana będzie do 4 czerwca br.

bs

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj