KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Okno otwarte na świat. Otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb

Okno otwarte na świat. Otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb Fot. KBP

11 maja w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Zofii Grzyb.

REKLAMA


Podczas otwarcia wystawy gości przywitała dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki, Teresa Leśniak. Następnie został odczytany list gratulacyjny od kanclerz UTW w Łańcucie, Otylii Piechowskiej.

Zofia Grzyb - krośnianka, z zawodu ekonomista (obecnie na emeryturze). Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2013 r. uczestnicząc w zajęciach z malarstwa w Łańcuckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie pod kierunkiem artystki plastyka Barbary Marii Skałbani, doskonali warsztat i poznaje historię sztuki. Maluje pejzaże inspirowane obrazami impresjonistów, martwe natury, portrety i konie. Swoje obrazy prezentowała na wystawach zbiorowych, ukazujących dorobek grupy malarskiej UTW i wystawach poplenerowych m. in. w Łańcucie, Rzeszowie i Krasiczynie. Wystawa w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej jest jej pierwszą wystawą indywidualną.

Licznie zgromadzeni przyjaciele, znajomi i rodzina mieli możliwość obejrzenia ponad 40 prac reprezentujących bogaty dorobek artystki, są one najbardziej charakterystyczne dla jej twórczości, w pełni ilustrują pasję z jaką tworzy oraz zróżnicowaną tematykę jej malarstwa: pejzaże, kwiaty i konie. Barbara Maria Skałbania podczas wernisażu powiedziała: Artystka ma swój charakter malowania, ma swój styl, sposób poruszania ręką, w sztuce nie ma wieku, sztuka to wypowiedź artystyczna, obraz musi być odbiciem osobowości twórcy i to wszystko widać w malarstwie Zofii Grzyb, które cały czas się rozwija.

W folderze do wystawy autorstwa Stanisława Wójtowicza czytamy:
W malarstwie krajobrazowym, także z elementami architektury, zauważamy z łatwością umiejętność stosowania charakterystycznych dla pejzażu konwencji i układów formalnych, a także płynność ich przenikania. (...)

Istotnym elementem aranżacji pejzażu w obrazach Zofii Grzyb bywają kwiaty jako barwne urozmaicenie jednolitej zieleni rozległych łąk. Kwiaty to także samodzielny temat obrazów, na których występują jako kwitnące rabaty i bukiety, wielobarwne "wiejskie" i wysmakowane "jednogatunkowe" kompozycje, zawsze w żywych barwach. (...)

I wreszcie konie, temat szczególnie wyróżniany przez malarkę, która wciąż doskonali ich wizerunki, poznając anatomię i sposób poruszania się, wzmacniając wrażenie ruchu.

Obecni byli również: Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury Sportu i Turystyki, członkowie grupy malarskiej UTW w Łańcucie i młodzież z gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki.

Wystawa prezentowana będzie do 4 czerwca br.

bs

  • autor: bs

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?