KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kolejny sukces A Gdzie To Dawniej Stroiło

Kolejny sukces A Gdzie To Dawniej Stroiło Fot. archiwum

Grający folk-rock łemkowski zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło otrzymał nagrodę na Podkarpackim Festiwalu Zespołów Folkowych w Ulanowie.

REKLAMA


Na festiwalu zaprezentowało się sześciu finalistów. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Furmańskiej z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oceniało m. in. dobór repertuaru, umiejętności wokalne i muzyczne zespołu oraz ogólny wyraz artystyczny (pomysłowość i oryginalność).
 
Celem festiwalu było kultywowanie folkloru i pieśni ludowych Podkarpacia oraz promowanie polskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach i wykorzystującej nowe opracowania. Miał on za zadanie także prezentację dorobku artystycznego zespołów i integrację pokoleń czy inspirowanie do twórczości i działań folklorystycznych.
 
I miejsce przypadło Kapeli Na Dobry Dzień z Leska, natomiast II nagroda powędrowała do zespołu z Krosna.

A Gdzie To Dawniej Stroiło gra od 2013 roku. - Inspirujemy się pieśniami wykonywanymi kiedyś przez ludność łemkowską. Aranżacje staramy się unowocześnić wg własnego "widzimisię" - mówi wokalistka Sabina Romańczak.

W zespole za stronę wokalną odpowiadają Łemkinie: Sabina i Anna Romańczak. Instrumentarium to Staszek Grela (gitara), Bartek Bykowski (bas), Jakub Chodyniecki (instrumenty perkusyjne) i Przemek Polański (akordeon). W trakcie festiwalu na gitarze basowej zagrał gościnnie Artur Biedroń znany z zespołów Loose & Bluese oraz Euro Band Blues.
 
Wkrótce po debiucie w 2013 roku zespół był finalistą X Galicja Blues Festival. W 2015 roku otrzymał  wyróżnienie i nagrodę prezydenta Lublina na XXV Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. Tego samego roku miała miejsce premiera płyty długogrającej "Chyża". W 2016 roku zespół został zakwalifikowany do oficjalnej preselekcji Fryderyków 2016 w kategorii Debiut Roku oraz Album Roku. Jednak, jak sami wspominają - Naszą największą nagrodą są i pozostaną nasi przyjaciele, którzy bez względu na szerokość geograficzną licznie przybywają na nasze koncerty...

pp

  • autor: pp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?