KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Broń i sztuka Japonii - Muzeum Podkarpackie [FOTO]

Broń i sztuka Japonii - Muzeum Podkarpackie [FOTO] Fot. Piotr Dymiński

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim. Tym razem zwiedzający będą mieli okazję poznać z bliska egzotyczną kulturę Japonii. Wystawę oficjalnie otwarto 7 lipca, a dostępna będzie do 16 września.

REKLAMA


Na wystawie zaprezentowane zostały militaria: miecze, sztylety, zbroje, uzupełnione o malarstwo i rzeźbę, drzeworyty, ceramikę, wyroby z laki i brązu oraz tkaniny. Przedmioty te pochodzą z okresu Edo (1603-1868), okresu Meiji (1868-1912), a także w nielicznych przypadkach z czasów nam współczesnych.

- Zainteresowanie Japonią i jej sztuką ma w Europie długą tradycję. Marco Polo był pierwszym Europejczykiem, który przekazał w swoim dziele „Opisanie świata” informacje o Japonii, nazywanej przez niego Zipingu. W XVII i XVIII w. holenderscy kupcy importowali porcelanę, wyroby z laki i kości słoniowej nie tylko z Chin, ale również z Japonii (głównie wyroby z Arity). Odmienność stylistyczna Japonii, subtelność, egzotyka oraz doskonałość techniczna budziły zachwyt i podziw. Najsłynniejszym kolekcjonerem porcelany chińskiej i japońskiej był król August II Mocny, który w Dreźnie stworzył pałac porcelanowy. Modę na chińszczyznę panującą w Europie w XVIII w. zastąpiła w XIX w. fascynacja kulturą japońską. W 1862 r. na Wystawie Światowej w Londynie miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja sztuki japońskiej, co rozpoczęło żywe zainteresowanie dalekowschodnimi obiektami na szeroką skalę i przyczyniło się do kolekcjonowania tych niezwykłych obiektów przez ludzi z Zachodu - mówił na otwarciu wystawy dyrektor muzeum, Jan Gancarski.

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie miłośnicy dalekowschodnich militariów i sztuki będą mogli podziwiać kunszt i wykonanie wspaniałych przedmiotów. Obiekty te zawierają sceny rodzajowe, fikcyjne i historyczne, portrety pięknych kobiet, obrazy ptaków i kwiatów, pejzaże, wizerunki zbrojnych mężów, samurajów, tematy fantastyczne z legend i opowieści.

Wystawa japońska eksponowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie przybliża wspaniałą, starą kulturę, jakże odmienną od europejskiej czy polskiej, a która miała tak znaczący wpływ na rozwój sztuki i zdobnictwa europejskiego od połowy XIX wieku.

Podczas otwarcia wystawy zwiedzających oprowadził Kazimierz Krygowski, kolekcjoner i miłośnik militariów z Krosna.

Ekspozycja została przygotowana ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, a także Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum – Zamku w Baranowie Sandomierskim.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?