KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

VI Karpacki Festiwal Archeologiczny

Przed nami kolejna odsłona Karpackiego Festiwalu Archeologicznego! Od 19 do 21 sierpnia Karpacka Troja zaprasza na niezwykłą podróż w czasie. Nie zabraknie widowiskowych bitew, ale i warsztatów dotyczących codziennego życia w minionych wiekach. Po raz pierwszy publicznie zostaną zademonstrowane antyczne miecze odkryte w tym roku.

REKLAMA


Pokazy i warsztaty
Festiwal tradycyjnie rozpocznie się 19 sierpnia pokazem walk i uzbrojenia na Rynku w Jaśle. Jednym z ważniejszych elementów programu są turnieje. Wojowie wczesnośredniowieczni będą zmagać się o nagrody specjalne, między innymi w turnieju bojowym i łuczniczym.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć będą widowiskowe bitwy, turnieje i pokazy rzemieślnicze. Przed publicznością wystąpi kilkuset wojów i rzemieślników odtwarzających okres epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

Największą atrakcją festiwalu jest możliwość obejrzenia rekonstrukcji wielkiej bitwy o panowanie nad Trzcinicą, gdzie funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych na terenie Polski.

Antyczne miecze
Podczas festiwalu po raz pierwszy zostanie zaprezentowane wyjątkowe znalezisko mieczy wykonanych  z brązu. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych odkryć, jakie miało miejsce na południu Polski w ostatnich latach. Znalezisko to stało się wielką sensacją przykuwającą uwagę mediów ogólnopolskich. Najprawdopodobniej miecze ze znalezionego skarbu używane były przez wojowników tzw. kultury Gava pomiędzy 1200 a 1050 p.n.e., czyli w epoce brązu.

Żywa historia
Karpacki Festiwal Archeologiczny to największe, ale nie jedyne duże wydarzenie w kalendarzu Karpackiej Troi. Szczególnie w okresie letnim organizowane są liczne warsztaty i imprezy tematyczne. Np. 11 i 12 czerwca w skansenie archeologicznym w Trzcinicy można było z bliska podziwiać rekonstruktorów, których pasją jest odtwarzanie uzbrojenia i stylu krzyżowców sprzed ponad 700 lat. W dwudniowej plenerowej imprezie brało udział Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców, zajmujące się rekonstrukcją Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Na polach pod "Karpacką Troją" można było spotkać też szeroko znanych "Krzyżaków", czyli Rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, a także rekonstruktorów odtwarzających polskich rycerzy z tamtej epoki.

Pokazom rycerskim towarzyszyły liczne atrakcje i zabawy dla dzieci, pokaz mody średniowiecznej oraz kuchni według przepisów świętej Hildegardy, a także spektakl i koncerty dawnej muzyki.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?