Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Spotkanie z Janem Tulikiem w bibliotece

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza w środę (28 września) o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Janem Tulikiem i prezentację jego najnowszych zbiorów, "Nocny deszcz" oraz "Trzewiczek Amalii".

REKLAMAJan Tulik to poeta, prozaik i eseista. Debiutował w 1981 r. tomem wierszy "Zdarzenie w C-durze". Do tej pory opublikował dziewięć zbiorów wierszy, w tym wybory poezji "Kaligrafia zdziwienia" (2011) i "Poezje wybrane" (2012). Opublikował również powieści: "Doświadczenie" (1986) i "Furta" (za którą otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury 2001) oraz zbiór opowiadań "Gry nieużyteczne" (2000) oraz dramat "Kontynenty" (1998).

W 2009 roku wydał zbiór: "Legendy. Krosno i okolice". Napisał również esej (wydany w formie książkowej) o humaniście i wynalazcy Janie Szczepaniku oraz obszerny szkic o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli. Jest także autorem szeregu artykułów krytycznoliterackich, wielu recenzji oraz słuchowisk radiowych, emitowanych przez stacje ogólnopolskie i regionalne. Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród ogólnopolskich, w tym nagrodę im. S. Piętaka, nagrodę im. R. Milczewskiego-Bruno i nagrodę Fundacji Kultury. Jest także laureatem nagród lokalnych, w tym nagrody miasta Rzeszowa (1998) i nagrody miasta Krosna (2002) w dziedzinie literatury. Obecnie mieszka w Miejscu Piastowym.

Najnowsze wydawnictwa Jana Tulika zbierają bardzo pozytywne oceny wśród czytelników i krytyków. Leszek Żuliński o poemacie "Trzewiczek Amalii" pisze: "Ten utwór jest poematem, w którym ożywa nie tylko statystka-Amalia, ale przede wszystkim zdarzenia i duchy polskie. Chciał przypomnieć obolałe kurhany, po których wspinaliśmy się w dzisiejsze czasy. (...). Z jednej strony mamy ten trzewiczek zapomnianej damy, fascynujący i kuszący swą piękną tajemniczością, z drugiej nagłe przypomnienie wichrów, jakie przechodziły nad polskimi Kresami. Dykcja tego utworu jest do niczego nieporównywalna. Jan Tulik stworzył nową narrację i nową aurę. Ale najważniejsze jest to, że ocucił ten kanon poezji, jaki już wiele lat temu schowaliśmy do lamusa. Okazuje się, że nic nie jest zamknięte, że wiele wydarzeń przeszłości wciąż nas boli i wciąż domaga się przypomnienia. (...) To utwór, który powinien nami potrząsnąć".

Spotkanie z Janem Tulikiem odbędzie się w bibliotece głównej KBP przy. ul. Wojska Polskiego 41.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj