Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

"Śladami Pika Mirandoli" - spotkanie literackie w PWSZ

"Śladami Pika Mirandoli" - spotkanie literackie w PWSZ Fot. archiwum PWSZ Krosno

Krośnieńska uczelnia zaprasza do udziału w cyklu "Śladami Pika Mirandoli - spotkania literackie". Gościem pierwszego spotkania będzie Jerzy Czech - tłumacz, poeta i publicysta. Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 13 w bibliotece PWSZ (ul. Rynek 1, sala 202).

REKLAMAJerzy Czech (ur. 1952) to tłumacz, poeta, publicysta. Z wykształcenia matematyk. Mieszka w Poznaniu, utrzymuje się z pracy literackiej. Debiutował wierszami satyrycznymi w prasie "Solidarności", później publikował w drugim obiegu. Współpracował z Przemysławem Gintrowskim, z którym stworzył program Kamienie.

Autor trzech tomów wierszy, pisze też po rosyjsku, niedawno wydał w Rosji tomik miniatur poetyckich. Najwięcej uwagi poświęcił tłumaczeniu z rosyjskiego, początkowo wyłącznie poezji, później prozy i dramatu. Ma na koncie przekłady około czterdziestu książek, głównie współczesnych. Przełożył "Pijcie ocet, panowie" Daniiła Charmsa, "Trawiastą ulicę" Asara Eppla, "Życie i los" Wasilija Grossmana, "Głuptaskę" Swietłany Wasilenko, "Kysia" Tatiany Tołstoj, "Numer Jeden" oraz "Jest noc" Ludmiły Pietruszewskiej, kryminały Borisa Akunina, wspomnienia Nadieżdy Mandelsztam, Aleksandra Sołżenicyna, Juliusa Margolina i gen. Aleksandra Lebiedzia.

Współpracuje z teatrem, wprowadził na polskie sceny sztuki Nikolaja Kolady i Wasilija Sigariewa, wywołując zainteresowanie dramaturgią rosyjską. W latach 2003–2006 był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jest autorem nowego przekładu dzieł Konstantina Stanisławskiego "Praca aktora nad sobą" oraz "Praca aktora nad rolą". Tłumaczył też zeszłoroczną noblistkę, Swietłanę Aleksijewicz, a jego przekład książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" uhonorowany został aż dwiema nagrodami - im. R. Kapuścińskiego oraz Angelus (2010).

Otrzymał ponadto nagrodę ZAiKS-u za przekłady (2003), a także był pierwszym laureatem Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "Przekład" (2014). Nagrodzonym dziełem był autorski tom poetów samizdatu Wdrapałem się na piedestał.

"Śladami Pika Mirandoli - Spotkania literackie"
Jerzy Czech - tłumacz, poeta i publicysta
środa, 19 października, godz. 13.00
Biblioteka PWSZ, Rynek 1, sala 202.

pwsz

  • autor: PWSZ

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj