KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa malarstwa Magdaleny Wyżykowskiej-Figury w dukielskim muzeum

Wystawa malarstwa Magdaleny Wyżykowskiej-Figury w dukielskim muzeum Fot. archiwum Gmina Dukla

W Muzeum Historycznym-Pałacu w Dukli podziwiać można wystawę prac Magdaleny Wyżykowskiej-Figury, artysty malarza, pedagoga i społecznika. Jest to już 30. wystawa indywidualna artystki.

REKLAMA


Wystawa prezentowana jest do 30 października. Ekspozycja ma charakter retrospektywny i jest swoistym podsumowaniem doświadczeń artystycznych malarki. Na wystawie pokazano ponad 60 prac o różnorodnej tematyce i technikach z całego okresu twórczości.

Magdalena Wyżykowska-Figura urodziła się w Jasionowie, w powiecie brzozowskim, ale swoje dorosłe życie związała z Krosnem. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. ASP Stanisława Batrucha. Na swoim koncie ma 30 indywidualnych prezentacji w kraju (m.in. w Krakowie, Lublinie, Jaśle, Sanoku, Krośnie, Lesku) i za granicą (w Koszycach, Bardejowie, Humennem, Michalowcach, Stropkowie) oraz udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w przeszło 80 międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, wielokrotnie w międzynarodowych sympozjach artystycznych w takich miejscowościach, jak: Dudince (2008, 2009), Brusno (2008, 2013, 2014), Strba (2011), Hokovce (2012, 2013, 2014), Koszyce (2016). Malarka brała również udział w wielu akcjach plastycznych i przedsięwzięciach charytatywnych na rzecz potrzebujących, wspierając je swymi obrazami, za co została dwukrotnie uhonorowana "Aniołami wdzięczności".

- Odpowiadam na prośby z fundacji, czy potrzeby aukcji charytatywnych. Rozmawiam o tym z młodzieżą, że należy się podzielić, dać coś z siebie potrzebującym, a dobro i serce okazane innym wróci. Pomaganie chorym dzieciom, osobom starym i niepełnosprawnym daje uczucie zadowolenia - mówi artystka.

Praca artystyczna oraz praca edukacyjna z młodzieżą była wielokrotnie nagradzana i doceniana, otrzymała dwukrotnie nagrodę ministra edukacji narodowej i trzykrotnie prezydenta Krosna (w 2014 roku została uhonorowana za całokształt twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego). Ponadto została odznaczona Medalem KEN, złotą odznaką TPD Przyjaciel Dziecka i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 
O twórczości malarki powstał w 2011 r. film nakręcony przez TVP Rzeszów w cyklu "Niezwykli".

Krystyna Boczar-Różewicz, Piotr Dymiński
Fot. archiwum Gmina Dukla

  • autor: kbr/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?