KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rzeźba - wystawa Mariana Koniecznego w BWA

Rzeźba - wystawa Mariana Koniecznego w BWA Fot. archiwum BWA Krosno

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy "Rzeźba Mariana Koniecznego”. Ekspozycję można zwiedzać do 10 listopada w Galerii Sztuki BWA przy ul. Kolejowej 1.

REKLAMA


Marian Konieczny urodził się 13.01.1930 r. w Jasionowie koło Brzozowa. Rysował od wczesnych lat, były to głównie sytuacje bliskie lub charakterystyczne np. swój dom, ludzi żyjących w sąsiedztwie lub szokujących swą niecodziennością przybywających z gór Łemków.

Od rówieśników różnił się tym, że nie tylko rysował, ale dodatkowo zastanawiał się nad tym, co tworzył. Miał 9 lat, gdy w jego życie wtargnęła wojna, która wywarła silny wpływ na jego twórczość.

Pod koniec 1945 r. ulepił z gliny, po raz pierwszy w swoim życiu, kilka ludzkich postaci. Jesienią 1946 r. rozpoczął naukę w krakowskim Liceum Sztuk Pięknych i to było jego pierwsze zderzenie z Krakowem.

W latach 1948-1954 studiował u Xawerego Dunikowskiego w ASP w Krakowie, a w latach 1954-1958 w Instytucie im. I. Repina w Leningradzie. Marian Konieczny wiele zawdzięcza X. Dunikowskiemu. Przejął jego zasadę, że tylko "rzeźba zrobiona na rozum trwa. Oparta o uczucia może tylko olśnić".

Od 1958 r. pracownik dydaktyczno-pedagogiczny Wydziału Rzeźby Krakowskiej ASP. W latach 1972-1981 rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w licznych konkursach na projekty pomników, za które zdobywał nagrody i wyróżnienia (m. in. I nagroda w konkursie na projekt pomnika Bohaterom Warszawy - "Nike Warszawska" 1959 r.).

Rzeźby zajmują znaczną część dorobku artystycznego Mariana Koniecznego. Rzeźby pomnikowe realizował przede wszystkim na zlecenia społeczne i to im poświęcił do tej pory najwięcej czasu. Rzeźby wykonywał także na własne wewnętrzne zapotrzebowanie. Są to przede wszystkim cykle rzeźb pt. "Dedal i Ikar, Macierzyństwo i Taniec Życia". Tworzą one drugi nurt jego twórczości rzeźbiarskiej, który nadal mu towarzyszy. "Ciągle żyją we mnie te tematy, idee w dalszym ciągu budzą we mnie niepokój, i wydaje się, że niewiele jeszcze wypowiedziałem". Trzecim nurtem są rzeźby portretowe. Są to nie tylko popiersia, ale także całe postacie. Rzeźbami portretowymi są także akty, którym nadał tytuły konkretnej treści, jak np. "Stary Atleta", czy "Venus 1". Rysunki są uzupełnieniem twórczości rzeźbiarskiej M. Koniecznego. Są to przeważnie rysunki robocze powstające przy pracy nad rzeźbą. Czasami stają się one rzeczą autonomiczną.
 
Obecnie pracownia Mariana Koniecznego znajduje się w Krakowie, na Salwatorze, przy ul. Ukrytej 29. Dzięki jego poparciu od roku 2001 istnieje i rozwija się Salwatorskie Studio Artystyczne, gdzie tworzą krakowscy artyści.

bwa

  • autor: bwa

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?