KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak pisać biografie? Anna Czerwińska-Rydel na spotkaniu z młodymi czytelnikami

Jak pisać biografie? Anna Czerwińska-Rydel na spotkaniu z młodymi czytelnikami Fot. KBP

1 grudnia w oddziale dla dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie Anny Czerwińskiej-Rydel, autorki książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

REKLAMA


Mieszkająca w Gdańsku pisarka z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem, ale od wielu lat zajmuje się głównie pisaniem. Na swoim koncie ma blisko 40 książek i to przede wszystkim powieści biograficznych o wielkich Polakach, m.in. "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" - 2010, "W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" - 2011, "Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku" - 2012, "Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim", "Słońcem na papierze, opowieść o Kornelu Makuszyńskim" - 2014 czy "Zdobyć koronę, opowieść o Jerzym Kukuczce" - 2016. Jej książki otrzymały wiele prestiżowych nagród.

Jak podkreślała na spotkaniu, bardzo trudno jest pisać biografie, "w taki sposób, żeby za każdym razem było inaczej". Jej udaje się to doskonale.

Najnowsza książka Anny Czerwińskiej-Rydel pt. "Piórem czy mieczem" to fascynująca opowieść o jednym z najbardziej znanych pisarzy, pierwszym polskim nobliście - Henryku Sienkiewiczu. I to właśnie historię powstania tej książki zaprezentowała na spotkaniu w krośnieńskiej bibliotece. Jak w przypadku każdej pisanej przez nią biografii, powstanie książki o Sienkiewiczu poprzedziła praca badawcza i wizyty w miejscach, z którymi pisarz był związany.

Tym razem był to Oblęgorek, który pisarz otrzymał w darze od narodu polskiego, Wola Okrzejska, gdzie Sienkiewicz się urodził oraz Muzeum Literackie pisarza w Poznaniu. Właśnie z tym ostatnim związany był Ignacy Moś, kolekcjoner sienkiewiczianów i twórca tego muzeum. Poprzez postać Ignacego Mosia pisarka postanowiła przybliżyć osobę Henryka Sienkiewicza. W efekcie czytelnik otrzymał wciągającą opowieść, zawierającą mnóstwo ciekawostek z życia noblisty - książkę, która bawi i uczy nie tylko dzieci.

Na zakończenie spotkania pisarka wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza pt. "Bohaterowie Sienkiewicza".

Uczestnicy mieli za zadanie w dowolnej formie plastycznej zaprezentować postacie z wybranej książki pisarza. Najczęściej przedstawiani byli bohaterowie nowel i powieści: "W pustyni i w puszczy", "Krzyżacy", "Janko Muzykant" i "Quo vadis". Na konkurs wpłynęło 103 prace. W każdej grupie wiekowej jury przyznało 3 równorzędne nagrody oraz 3 wyróżnienia.

W kategorii uczniowie szkół podstawowych nagrody otrzymali Paweł Kuliga z SP nr 15 w Krośnie, Julia Szarek z SP nr 6 w Krośnie oraz Julia Lenko z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

Wyróżnienia przyznano: Paulinie Filipczak z SP nr 12 w Krośnie, Piotrowi Oziminie z Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim oraz Helenie Myszkal z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

W kategorii uczniowie gimnazjów nagrody otrzymali Damian Fejkiel z Gimnazjum w Świerzowej Polskiej, Aneta Pęcak z Gimnazjum w Zręcine i Mikołaj Szuba z Gimnazjum we Wróbliku Szlacheckim.

Wyróżnienia w tej grupie wiekowej jury przyznało Janowi Szuflicie z Gimnazjum w Świerzowej Polskiej, Natalii Ząbik z Gimnazjum w Korczynie oraz Katarzynie Kłosowicz z Gimnazjum nr 4 w Krośnie.

Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna w ramach projektu "Sienkiewicz w roli głównej" przy wsparciu finansowym gminy Krosno.

mm
Fot. KBP

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?