KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Malarstwo Lucyny Domaradzkiej i Katarzyny Oczoś w KBP

Malarstwo Lucyny Domaradzkiej i Katarzyny Oczoś w KBP Fot. KBP

8 marca w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Lucyny Domaradzkiej i Katarzyny Oczoś, artystek z Krosna.

REKLAMA


Lucyna Domaradzka, urodziła się w 1946 r. w Krośnie. Z zawodu jest nauczycielką. Od 14 lat uczęszcza na zajęcia do Otwartej Pracowni RCKP w Krośnie. Obecna wystawa jest czwartą indywidualną prezentacją jej prac. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych oraz w lokalnych wydarzeniach kulturalnych (Karpackie Klimaty (2007-2011), Jarmarki Krośnieńskie, Kiermasze Sztuki w Muzeum Podkarpackim w Krośnie). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Otrzymała m.in. w 2005 i 2007 r. III nagrodę w Krośnieńskim Przeglądzie Plastyki. W 2007 i 2009 r. zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego w Rzeszowie. W 2011 r. została wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego w Bielsku-Białej. Swoimi obrazami chętnie wspiera fundacje i organizacje charytatywne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Anglii, Holandii, USA i Niemczech.

Katarzyna Oczoś, mieszka i pracuje w Krośnie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Malowanie to hobby sprawiające jej wiele radości. Od lat uczęszcza do Otwartej Pracowni RCKP w Krośnie. Maluje w technice olejnej. Laureatka nagród Przeglądu Plastyki Krosno 2005, 2007, 2010, Wojewódzkiej Wystawy Malarstwa Nieprofesjonalnego w Rzeszowie 2009 i 2015, VI Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej 2016 oraz wyróżnień na wystawie akwareli Ściana wschodnia 2008 i Karpackim Biennale Sztuki 2011, 2012 i 2014. Obrazy prezentowała na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych.

Na wystawie w saloniku artystycznym biblioteki zaprezentowano ponad dwadzieścia obrazów Lucyny Domaradzkiej, wśród których przeważają pejzaże oraz kilkanaście prac Katarzyny Oczoś, których głównym tematem jest kobieca postać.

W szkicu "Obłaskawianie metafizycznej pustki" Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

Lucyna Domaradzka i Katarzyna Oczoś nie stawiają w swoim malarstwie na programowe nowatorstwo. Przeciwnie, sięgają do sztuki tradycyjnej, realistycznej w formie i o zrozumiałym przesłaniu, przywołując to, co w sztuce wzrusza, zachwyca pięknem i uwalnia od uporczywego szumu otaczającej rzeczywistości. W ich obrazach odnajdziemy dziedzictwo sugestywnej wizji, charakterystycznej dla malarzy przełomu XIX i XX wieku. To koło ratunkowe rzucone osuwającym się w metafizyczną pustkę.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Nina Rostkowska, która w RCKP prowadzi Otwartą Pracownię (zajęcia plastyczne). Rostkowska pogratulowała artystkom talentu i życzyła dalszych sukcesów artystycznych. Na otwarciu wystawy były obecne także uczestniczki zajęć w Otwartej Pracowni RCKP w Krośnie oraz rodzina i przyjaciele autorek.

Wystawa prac Lucyny Domaradzkiej i Katarzyny Oczoś będzie czynna w saloniku artystycznym biblioteki do 8 kwietnia.

np/kbp

  • autor: np/kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?