KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa "Od ucznia do mistrza - fryzjerstwo"

Od 9 lat Muzeum Rzemiosła w Krośnie przygotowuje wystawy z cyklu "Od ucznia do mistrza". Poświęcone są one historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem naszego miasta - od czasów średniowiecza po współczesność. 16 marca o godz. 18 w Piwnicy PodCieniami zaplanowano wernisaż wystawy "Od ucznia do mistrza - fryzjerstwo".

REKLAMA


To historia korporacji rzemieślniczych oraz ich znaczenia na przestrzeni wieków ukazana na przykładzie Krosna. Fryzjerstwo, któremu jest zadedykowana najnowsza wystawa to nie jedynie czyste rzemiosło. To także zawód artystyczny, najprawdziwsza sztuka wymagająca wyobraźni, pasji i umiejętności. Wszak fryzjerzy, niczym majestatyczni rzeźbiarze, wkładają w swe dzieła całe serce i duszę. Odkrywają nasze autentyczne piękno, udoskonalają i usuwają mankamenty, jakimi obdarzyła nas natura.

Ekspozycja będzie czynna od 17 marca w salach wystaw czasowych Muzeum Rzemiosła w Krośnie (Piwnica PodCieniami, Rynek 5). Wernisaż odbędzie się 16 marca o godz. 18 - wstęp wolny. Zakończenie wystawy będzie miało miejsce w Noc Muzeów, tj. z 20 na 21 maja.

- W trakcie otwarcia i zakończenia wystawy odbędą się tematyczne pokazy i akcje - mamy nadzieję - z Państwa udziałem. Na wystawę zapraszamy grupy szkolne, dla których zostanie przygotowany specjalny program edukacyjny. Rezerwacja grup pod nr tel. 13 432 41 88, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.00 - mówią organizatorzy.

Historia rzemiosła fryzjerskiego sięga bardzo odległych dziejów. Człowiek od najdawniejszych czasów dbał o swój wygląd zewnętrzny, ponieważ to często on świadczył o zajmowanym miejscu i statusie społecznym. Wynikiem rosnących potrzeb i chęci upiększania ciała ludzkiego stało się pielęgnowanie włosów. To właśnie pojęcie piękna, które zmieniało się na przestrzeni wieków, miało decydujący wpływ na postęp fryzjerstwa.

Rozwój rzemiosła fryzjerskiego jest wpisany także w historię Krosna. Powstawanie licznych grup zawodowych poprawiało warunki bytowe mieszkańców, podnosiło poziom życia, a także pozwalało na pełniejsze zaspokajanie potrzeb i wymagań. W miarę poprawy warunków bytowych powstawały nowe zawody podnoszące estetykę wyglądu człowieka. I tak oto pierwszymi krośnieńskimi fryzjerami byli działający tu od czasów średniowiecza balwierze, łaziebnicy i cyrulicy. Cech zrzeszający współcześnie rozumianych fryzjerów narodził się w Krośnie dopiero w XIX w.

Wystawa od ucznia do mistrza - fryzjerstwo to nie tylko prezentacja dawnych przedmiotów związanych z pracą fryzjera, balwierza, czy cyrulika ale również opowieść o historii zawodu i tworzących go ludziach. Wybitni mistrzowie fryzjerstwa w Krośnie to m.in. Piotr Prokopik, Jan Czerwienko, Stanisław Krukierek, Bronisław Serwa, Kazimierz Tumidajski, Andrzej Jastrząb, Mieczysław Krukierek czy Stanisława Samborska - mistrzyni fryzjerstwa, która w drugiej poł. XX w. zdobywała najwyższe laury na międzynarodowych konkursach fryzjerskich. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła, ZSP nr 2 w Krośnie oraz ze zbiorów prywatnych.

Piwnica PodCieniami, Rynek 5,
od 17 marca do 20 maja,
16 marca 2017, godz. 18,
wstęp wolny.

łs, (MRzK) / red.

  • autor: łs, (MRzK) / red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?