KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Dyniowe święto już za nami Polecamy

altJeszcze wczoraj na krośnieńskim Rynku można było podziwiać wszystko, co z dyniami i dyniowatymi było związane. Od godziny 14.00 miał tam miejsce miejski festyn p.n. „Święto Dyni”. Pogoda dopisała i zwabiła krośnian w każdym wieku na konkursy, degustacje i występ zespołu Groovinscy. Festyn został zorganizowany przez Muzeum Rzemiosła przy współpracy z Komisją Kultury Rady Miasta Krosna oraz restauracją „Piwnica Wójtowska”.

REKLAMA


W trakcie „Święta Dyni” można było podziwiać różne rodzaje roślin dyniowatych, przeczytać ich krótką historię, a nawet zgłosić swoje dynie do konkursu na „Naj… Dynię”. Warto wspomnieć, że wśród roślin dyniowatych znajdują się dynie, arbuzy, melony, cukinie, kabaczki, patisony i – o czym wielu mogło nie wiedzieć – ogórek. O ciekawą wystawę dyniowatych zadbała hurtownia Tropicana.

 

 

alt

 

Ogłoszony konkurs pozwolił wszystkim zgromadzonym podziwiać niebywałe okazy różnych gatunków dyń. W ogródku „Piwnicy Wójtowskiej” chętni kosztowali zupę z dyni, charakteryzującą się specyficznym smakiem, można było również spróbować dyniowego risotto, natomiast piekarnia państwa Sajdaków oferowała przeróżne rodzaje pieczywa i ciasteczek z dyni lub z pestkami dyni oraz ciasto ze słodką, dyniową masą.

 

alt

 

Dynia, dyńka, dynieczka

W konkursie na „Naj… Dynię” zwyciężył młody ogrodnik  z Piotrówki – Dominik Bobusia. Jego dyniowy kosz podbił serca komisji swoją oryginalnością i różnorodnością gatunków. Dominik otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego oraz jego zastępcy, Bronisława Barana pamiątkową szklaną dynię z ogonkiem w kształcie wieży Kościoła Farnego, dyplom oraz nagrodę.

 

alt

 

W kategorii „Największa Dynia” zwyciężyła Aleksandra Dućka, która zaprezentowała krośnianom swoją 31-kilogramową dynię. Zapytana o przepis na ten sukces odpowiedziała: „Do dyni trzeba ładnie mówić, a na noc przykrywać ją kocykiem”. Pani Dućka również otrzymała pamiątkową szklaną dynię, dyplom oraz nagrodę, ufundowaną przez Centralę Ogrodniczą PLANTA.

 

alt

 

Jury w składzie: dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Ewa Mańkowska, Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Anna Dubiel przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Krosna, Jadwiga Walisiewicz - reprezentująca restaurację "Piwnica Wójtowska" przyznało również wyróżnienia dla dwóch utalentowanych hodowców dyń. Za dynie w kształcie grzybka wyróżnienie otrzymała Dorota Wychowałek, a za drugą w kolejce, ważącą prawie 30 kg dynię nagrodzona została również Jadwiga Bukowczyk.

 

alt

 

Mnóstwo atrakcji dla każdego

Szklane dynie, będące nagrodami w konkursie były dziełem „Glass Studio Habrat”, których inne wyroby mogliśmy podziwiać i kupować na firmowym stoisku. Stroną kwiatową „Święta Dyni” zajęła się kwiaciarnia „Renata”, należąca do Renaty Dziugan – bardzo miłym akcentem były bukieciki kwiatków, które można było zakupić od roznoszącej je małej dziewczynki z koszykiem.

 

alt

 

„Pracownia Wielu Tworzyw” zapewniła kolejną atrakcję w postaci ręcznie wyszydełkowanych miśków i króliczków oraz wyrabianych ze specjalnej masy kolczyków oraz korali.

 

{Mosmodule module=Banner Bilbord}

 

Dla najmłodszych festyn stanowił niemałą rozrywkę – animatorki bawiły się z nimi w przeróżne gry i zabawy, za które dzieciaki otrzymywały małe upominki. Oprócz tego do dyspozycji dzieci pozostawało dyniowe wesołe miasteczko – olbrzymia nadmuchiwana zjeżdżalnia oraz trampolina, na której zapamiętale skakali miłośnicy wysokich lotów. Wilczy głód obudzony przez zabawę zaspokajały lody włoskie, słodkie gofry, popcorn i oczywiście dyniowe specjały.

 

alt

 

Panowie i panie, kapelusze z głów!

Przybyłe panie mogły pochwalić się również swoim kapeluszem – oryginalne nakrycia głowy, przybrane kwiatami z bibuły zwracały uwagę widzów, zwłaszcza podczas tańca do dobrze znanych wszystkim piosenek, wykonywanych przez zespół Groovinscy. Kapeluszowym hitem okazało się jednak nakrycie głowy Dyrektor Muzeum Rzemiosła, Ewy Mańkowskiej – na jej głowie tykał najprawdziwszy zegar! „Wyjaśnienie, dlaczego chodzę w kapeluszu z zegarem na głowie jest bardzo proste – to niestety jest przypomnienie tego, że to są ostatnie dni lata – a w zasadzie już początek jesieni. Czas upływa, ale niech to będzie po prostu czas najprzyjemniejszy.” – zachęcała do zabawy Pani Dyrektor.

„Ładne oczy masz… i tequilla”

Zaproszony na „Święto Dyni” w Krośnie zespół Groovinscy w pierwszej części swojego występu zabawiał wszystkich przebojami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, podrywając do tańca w parach i solo. W wieczornej części swojego występu Groovinscy postawili na zdecydowanie mocniejsze, rockowe brzmienia. Warto wspomnieć, że piosenki urozmaicone były brzmieniem saksofonu i bębnów, co dawało zespołowi dużo większe możliwości w doborze swojego repertuaru.

 

alt

 

Podsumowanie Prezydenta

„Te wspaniałe dynie, prawdziwe okazy ogrodnicze, które tutaj podziwiamy, wspaniała kapela Groovinscy – mam nadzieję, że dzięki temu wszystkiemu ostatki lata na krośnieńskim rynku upłyną państwu tak, jak do tej pory – w miłej i sympatycznej atmosferze. Życzę Państwu miłego wieczoru na ten czas wypoczynku, a wszystkim organizatorom, na czele z Panią Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Ewą Mańkowską, pragnę podziękować za zorganizowanie tej pięknej imprezy, która od teraz będzie się wpisywała w kalendarz imprez krośnieńskich. Mam nadzieję, że inicjatywy takie, jak ta będziemy powtarzać i zadowalać tym samym nie tylko naszych mieszkańców, ale też przyjezdnych – aby podziwiali Krosno i wydarzenia krośnieńskie.” – powiedział Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna.

 

 

Laura Michelis

foto: Karol Starowiejski

  • autor: Laura Michelis

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?