KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Reportaże, biografie i ogłoszenia drobne... Spotkanie Magdaleny Grzebałkowskiej

Reportaże, biografie i ogłoszenia drobne... Spotkanie Magdaleny Grzebałkowskiej Fot. archiwum KBP

29 marca w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej gościła Magdalena Grzebałkowska, reporterka "Gazety Wyborczej" oraz autorka trzech książek, wielokrotnie nominowana i nagradzana prestiżowymi dziennikarskimi oraz literackimi nagrodami (m.in. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagroda Literackiej Nike).

REKLAMA


Magdalena Grzebałkowska spotkała się z czytelnikami w KBP dwa razy. Na spotkaniu porannym, którego audytorium stanowili w większości uczniowie krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych, autorka opowiadała o początkach swojej kariery dziennikarskiej. Z wykształcenia jest historykiem i uważa, że aby być dobrym reporterem, powinno się być fachowcem w jakiejś dziedzinie. Zdradziła też tajniki warsztatu - jak wygląda praca przy gromadzeniu materiałów i jak się je selekcjonuje.

Grzebałkowska wspomniała, że o ile w przypadku biografii ks. Twardowskiego materiałów nie miała zbyt wiele, o tyle pracując nad "Portretem podwójnym" zmagała się ze swoistą klęską urodzaju. Autorka wyjaśniła, że dobry reporter przyjmując, bądź odrzucając temat powinien kierować się intuicją i przyjmować tylko te, które go intrygują i wzbudzają jego ciekawość (dla przykładu: autorka odrzuciła propozycję napisania biografii Agnieszki Osieckiej).

Autorka opowiadając o więzi emocjonalnej, jaką nawiązuje z bohaterami swoich książek, zaznaczyła: "muszę być adwokatem osoby, o której piszę". Wyjaśniła też, jakie stanowisko zajmuje reporter wobec kwestii prywatności i intymnych szczegółów z życia opisywanych osób, które z tych faktów mogą trafić do tekstu, ponieważ ich ujawnienie rzuca światło na pewne istotne aspekty biografii, a które absolutnie powinny zostać pominięte, ponieważ ich opublikowanie zrównałoby reportaż z artykułami z prasy brukowej.

Zapytana o to, jak reaguje na niepochlebne opinie o książkach i negatywne oceny jej twórczości zamieszczone w Internecie, autorka powiedziała, że nigdy ich nie czyta. Pisząc swoje książki, jest subiektywna, a każdy inny pisarz, czytelnik i komentator ma prawo do swojego stanowiska.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała również okazję dowiedzieć się, czym jest MEWKA - prowadzone przez Magdalenę Grzebałkowską i Ewę Winnicką w warszawskim Faktycznym Domu Kultury wywiady ze znanymi osobami związanymi z literaturą (m.in. Katarzyną Bondą, Sylwią Chutnik czy Mariuszem Szczygłem).

Wszyscy, którzy uznali, że mogliby słuchać Magdaleny Grzebałkowskiej godzinami i po zakończeniu spotkania o 11:00 odczuwali niedosyt, zostali zaproszeni na spotkanie popołudniowe, które przyciągnęło do czytelni tłumy.

Autorka tym razem skupiła się nie tyle na kwestiach technicznych, ile na tematyce swoich książek, ich bohaterach, a także osobach, które były informatorami Grzebałkowskiej. Zdradziła, jak trudno było opisać ks. Jana Twardowskiego, który niewiele mówił o sobie i nawet we wspomnieniach osób, które były z nim blisko, pozostał zagadką. Poruszyła też kwestię niechęci, z jaką spotkała się gromadząc materiały do książki "Ksiądz Paradoks".

Przy okazji rozmowy o Beksińskich autorka odniosła się do filmu Jana P. Matuszyńskiego, a także książki Wiesława Weissa.

Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziła ostatnia książka Magdaleny Grzebałkowskiej, za którą w 2016 r. otrzymała od czytelników Nagrodę Nike. "1945: wojna i pokój" to zbiór dziesięciu reportaży o tym, jak wyglądał koniec wojny na ziemiach polskich. Rozmawiając z osobami, które pamiętają rok 1945, Magdalena Grzebałkowska zamiast spodziewanego, "propagandowego" szczęścia, znalazła niezwykle wzruszające historie m.in. Niemców z Prus Wschodnich, Kaszubów, Ślązaków czy przesiedleńców z Kresów na Ziemie Odzyskane. Zdradziła, które historie najbardziej ją poruszyły. Opowiedziała też, dlaczego w książce zawarła ogłoszenia drobne pochodzące z gazet ukazujących się w różnych częściach Polski od stycznia do grudnia 1945 r.

Spotkanie zakończyło się prywatnymi rozmowami czytelników z autorką przy okazji podpisywania książek.

Magdalena Grzebałkowska, która pracuje nad biografią Krzysztofa Komedy, została zaproszona na kolejną wizytę do Krosna przy okazji promocji następnej książki.

Spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się w ramach projektu "Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Partnerstwo dla książki" oraz w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

mj/red.

  • autor: mj/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?