KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

O wynalazczym geniuszu Szczepanika, o rdzawozielonych barwach, czyli Krośnieński Mistrz Ortografii 2017

O wynalazczym geniuszu Szczepanika, o rdzawozielonych barwach, czyli Krośnieński Mistrz Ortografii 2017 Fot. archiwum KBP

Blisko 130 osób z Krosna i powiatu zmierzyło się z dyktandem, walcząc o tytuł  „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2017”. Wydarzenie odbywało się 1 i 2 czerwca w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

REKLAMA


Była to szósta edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna, dlatego treść dyktand, jak co roku jest związana z historią i zabytkami miasta. Autorem tekstów jest poeta i prozaik, Jan Tulik.

Przed nami roziskrzone chrabąszczowym majem Krosno. Po rozgrzanym murku pełznie niechciana dżdżownica. Nie trzeba jednak jej miażdżyć, choć ten wizerunek to jakby na Wielkanoc chrzan zazgrzytał w nozdrzach. Maja i Gucio ruszyli przez Rynek. Ona jeszcze ciągnie go do drogerii po grzebyk. On jej przypomina, że japońskie gejsze czesały się grzebykami z dziobków zimorodków. Bujdy i duby smalone wciska. Podcienia pierzei północnej rozpostarły się jak baldachim. Naraz hałas nie z tej ziemi. Podejrzane indywidua krążą wokół skonsternowanych przechodniów. (…) - to początek tekstu, który pisali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli zmierzyli się m.in. z takim tekstem: U józefitek za cenną uważa się apsydę kaplicy. Obok przycupnęli na krawężniku przyjezdni. Ględzą przez komórki, któryś czyta książkę w siermiężnych okładkach, inny "Croscenę", ktoś "Głos Mrzeżyna". Pewnie ściągnęli tu aż znad Bałtyku. Pod kapucynami przewodniczka peroruje o twórcach naszego grodu. O wynalazczym geniuszu Szczepanika, o rdzawozielonych barwach na płótnach Bergmana i Bieszczada. Wszak to mistrzowie pędzla i szpachli. I jeszcze o Piku-Mirandoli, poecie i tłumaczu niezmiernie ważnym, nigdy nieuhonorowanym spiżową hermą.

Organizowany od sześciu lat konkurs ma głównie na celu popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim ma być formą zabawy z ortografią.

Mistrzowie Ortografii 2017 zostali wyłonieni w czterech grupach wiekowych.

W kategorii szkoły podstawowej (kl. V-VI) tytuł "Krośnieński Mistrz Ortografii 2017" otrzymała Julianna Klocek z SP nr 6 w Krośnie, natomiast wyróżnienia zdobyli Anna Zielonka ze SP nr 7 w Krośnie i Bartłomiej Klamut z SP nr 14 w Krośnie.

W kategorii gimnazja „Mistrzem Ortografii” została Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie,  natomiast wyróżnienia otrzymały Anna Kościółek z Gimnazjum nr 4 w Krośnie oraz Samanta Wójcik z Gimnazjum w Jedliczu.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i osoby urodzone po 1 stycznia 1993 r. tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2017” zdobyła Julia Dereniowska z II LO w Krośnie, a wyróżnienia Karolina Olszyńska i Katarzyna Kwiatkowska, również uczennice II LO.

W ostatniej kategorii - dorośli mieszkańcy miasta i powiatu (grupa 25+ - osoby urodzone przed 31 grudnia 1993 r.) tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2017 otrzymał Maciej Penar, a wyróżnienia zdobyli Małgorzata Zając i Dawid Iwaniec, dziennikarz portalu Krosno24.pl.

Prace sprawdzała komisja konkursowa złożona z polonistów w składzie: dr Zofia Bartecka-Prorok, Bogusława Bęben oraz Małgorzata Jasiewicz.

Najwięcej problemów uczestnikom dyktanda sprawiła pisownia małych i wielkich liter, prawidłowy zapis nazw własnych krośnieńskich obiektów, a także wyrazów takich, jak wirydarz, kahał czy cheder.

Konkurs, jak co roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony większości krośnieńskich szkół. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana maksymalnie przez cztery osoby. W konkursie swoje reprezentacje miało 35 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Nagrody i dyplomy laureatom konkursu na krośnieńskim Rynku 4 czerwca 2017 r. wręczyli prezydent Krosna, Piotr Przytocki i dyrektor KBP, Teresa Leśniak.

Organizatorem konkursu były Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym miasta Krosna.

mm
Fot. archiwum KBP

  • autor: mm

1 komentarz

  • analfabeta

    No tak Dyzma udziału nie brał Tylko ferment siał i ochłapy dawał. Pamiętajcie uczniowie że i przygłupy na stolkach zasiadają. Jakie społeczeństwo taki i przygłup w ratuszu z wyboru szaleje.

    Zgłoś nadużycie analfabeta sobota, 10, czerwiec 2017 15:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?