Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Historia Krosna w nowoczesnej odsłonie. Wystawa w Piwnicy PodCieniami

Od 12 sierpnia do 6 września w Piwnicy PodCieniami Muzeum Rzemiosła w Krośnie będzie można oglądać niezwykłą wystawę "Krosno. Przeistoczenia" - zorganizowaną w ramach partnerskiej współpracy Prešova i Krosna.  Wstęp wolny.

REKLAMAKrosno wciąż ewoluuje. Zmienia się jego krajobraz, zmienia się życie mieszkańców. W jego bogatej historii pojawia się wiele wybitnych postaci, wspaniałych budowli, wielkich wydarzeń. Proces ten trwa nieprzerwanie od wielu wieków, nabierając coraz szybszego tempa. Wystawa „Krosno. Przeistoczenia” ukazuje życie miasta i przemiany, jakie w nim zachodziły w ciągu ostatnich 150 lat. Ujęte są one zarówno w aspekcie architektury miejskiej, krajobrazu przestrzeni, jak i obyczajowości mieszkańców.

Rozwój przemysłu naftowego i otwarcie Kolei Transwersalnej przyczyniają się do gwałtownego rozwoju Krosna pod koniec XIX w.  i na początku XX w. Miasto się rozrasta, powstają nowe szkoły i instytucje, dla których wznoszone są okazałe budynki. Wkrótce otwarte zostają nowe zakłady produkcyjne: Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza, Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen", Krośnieńskie Huty Szkła, Zakłady Gumowe "Wudeta". W latach 20. Rusza budowa krośnieńskiego lotniska.

Po wojnie powstaje Fabryka Obuwia Sportowego "FABOS", rusza produkcja amortyzatorów, szybowców. Miasto wciąż się powiększa - dołączone zostają do niego kolejne miejscowości, zyskuje obwodnicę. W latach 1975-1998 jest stolicą województwa. Kolejne zmiany przychodzą na przełomie XX w. i XXI w. - część zakładów zostaje zamknięta, ludzie tracą pracę. Jednak wkrótce w ich miejsce pojawiają się nowe firmy i nowe inwestycje.

W swej aktywności miasto nie odcina się od historii, a proces przemian wciąż trwa.

"Krosno. Przeistoczenia"
Wystawa w ramach projektu: "Historia Miast w nowoczesnej odsłonie",
Miejsce wystawy: Piwnica PodCieniami, Krosno, Rynek 5,
Wernisaż: 11 sierpnia 2017 r., godz. 16.00, wstęp wolny,
Czas trwania wystawy: 12 sierpnia 2017 r. - 06 września 2017 r., wstęp wolny (wystawa dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych).

red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj