KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Wesele" na Rynku, już 2 września. Masz własny egzemplarz?

Do wspólnego czytania "Wesela" zachęca Prezydent RP i Krośnieńska Biblioteka Publiczna. To kolejna edycja akcji "Narodowe Czytanie".

REKLAMA


- Krośnieńska Biblioteka Publiczna włącza się do Narodowego Czytania po raz piąty - od pierwszej edycji w 2012 roku. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury - mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna w sobotę, 2 września od godz. 16.00 na Rynek miasta i przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Na lekturę Narodowego Czytania w głosowaniu internatów wybrane zostało w tym roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek "używanych" za 1 zł, akcja bookcrossingowa, a także specjalne atrakcje z książką w tle.
Do uczestników Narodowego Czytania Prezydent RP wystosował specjalny list:

Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat - barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. (...)

Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej.

Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.  

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień. Wierzę, że odnajdą Państwo radość zarówno w czytaniu z podziałem na role, w większej grupie, jak też w indywidualnym spotkaniu z książką.

Spotkajmy się w pierwszą sobotę września podczas "Narodowego Czytania 2017

- czytamy w liście.

Warto również przynieść ze sobą egzemplarze "Wesela" - każdy kto weźmie udział w wydarzeniu, będzie mógł otrzymać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?