KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Muzeum Podkarpackie: przemysł naftowy w sztuce

Przełom XIX i XX wieku w naszym regionie to czas dynamicznego rozwoju w oparciu o nową gałąź przemysłu: wydobycie ropy. Od 29 października w Muzeum Podkarpackim będzie można podziwiać jak w sztuce odbiły się zmiany związane z nową technologią.

REKLAMA


Od 29 września do 12 listopada Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprezentuje wystawę "Przemysł naftowy na Podkarpaciu w fotografii i sztuce w XIX i XX wieku."

Na ekspozycji znajdą się archiwalne fotografie, dokumenty, mapy i dzieła sztuki w postaci malarstwa, grafiki i rzeźby.

Główną rolę w dokumentacji tworzącego się przemysłu naftowego odegrała prężnie rozwijająca się w drugiej połowie XIX wieku fotografia. Zdjęcia kopalń, pól naftowych oraz pierwszych nafciarzy wykonywane były przez objazdowych fotografów. Dysponowali oni ciężkim i trudnym w obsłudze sprzętem na szklane negatywy. Najstarsze prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z lat 60. i 70. XIX w.

Rozwijający się przemysł naftowy na Podkarpaciu znalazł również szerokie odzwierciedlenie w działalności artystycznej malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Powstałe wówczas dzieła poza walorami artystycznymi posiadają także nieocenioną wartość dokumentacyjną. Jednym z wyróżniających się twórców przedstawiających przemysł naftowy był Tadeusz Rybkowski, absolwent Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Akademii Wiedeńskiej. Ważną częścią ekspozycji będą również drzeworyty o subtelnej i wyrafinowanej fakturze autorstwa Anny Sroczanki, karykatury i akwarele Stanisława Kochanka, obrazy olejne Jana Ekierta i Bronisława Olszewskiego, akwarele Stanisława Janowskiego oraz rzeźby Stanisława Matusika i Władysława Jakieły. Ekspozycja wzbogacona zostanie eksponatami związanymi z przemysłem naftowym i historią oświetlenia oraz tematyczną aranżacją plastyczną.

Mamy nadzieję, że wystawa będzie miała dla Państwa dużą wartość historyczną, edukacyjną i poznawczą oraz że przyczyni się do lepszego poznania początków światowego przemysłu naftowego, a także kultury materialnej XIX i XX wieku - zapraszają kuratorzy wystawy.

Prezentowane na wystawie archiwalia i dzieła sztuki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, z jedną z największych w Polsce ekspozycji plenerowych o tematyce związanej z początkami światowego przemysłu naftowego.

mp/pd

  • autor: mp/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?