KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Jako w niebie, tak i w Komańczy" - premiera filmu TV Obiektyw już 29 listopada

"Jako w niebie, tak i w Komańczy" - premiera filmu TV Obiektyw już 29 listopada Fot. TV Obiektyw

29 listopada w Parlamencie Europejskim odbędzie się premiera najnowszej produkcji krośnieńskiej Telewizji Obiektyw - "Jako w niebie, tak i w Komańczy".

REKLAMA


"Jako w niebie, tak i w Komańczy" to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Produkcja jest czwartym filmem Bogdana Miszczaka z cyklu "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika.

Zdjęcia były kręcone w miejscowości Komańcza (powiat sanocki), gdzie w latach 1955-1956 przebywał kard. Wyszyński oraz w skansenie w Sanoku. Na planie filmowym pojawiło się około 60 osób, wśród nich aktorzy zawodowi i amatorzy, młodzież z Komańczy, a nawet proboszcz miejscowego kościoła.

Prymas Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu, Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita).

Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej, Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem (Jerzy Trela) oraz Marią Okońską (Aleksandra Popławska), założycielką słynnych "ósemek". To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia "Jasnogórskie Ślubu Narodu Polskiego".

Polska premiera "Jako w niebie, tak i w Komańczy" już 15 grudnia w Krośnie.

***
"Jako w niebie, tak i w Komańczy"
produkcja: TV Obiektyw,
gatunek: dokument fabularyzowany,
reżyseria: Maciej Wójcik i Bogdan Adam Miszczak,
w rolach głównych: Marek Kalita, Aleksandra Popławska, Jerzy Trela, Przemysław Tajkowski.

Zobacz: "Wyszyński znów w Komańczy". Ruszyła produkcja filmu

red.
Fot. TV Obiektyw

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?