KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej

Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej Fot. archiwum PBW Krosno

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach X obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Maciej Rędziniak przybliżał młodzieży wydarzenia związane z ratowaniem Żydów przed okupantem.

REKLAMA


Dni pamięci poświęcone ofiarom holokaustu mają służyć głębszemu przybliżeniu zagłady Żydów mieszkańcom naszego regionu, a w szczególności młodzieży.

W bibliotece pedagogicznej odbyło się spotkanie z Maciejem Rędziniakiem z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z II LO w Krośnie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie razem z nauczycielami historii. Młodzież wysłuchała prelekcji o Polakach ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. Maciej Rędziniak przypomniał, że ponad milion Polaków brało udział w ratowaniu ludności żydowskiej. Wielu z nich poniosło za to śmierć.

W trakcie spotkania przybliżono rozwój antysemityzmu w Niemczech w latach 20-tych i 30-tych XX wieku.

W drugiej części uczestnicy spotkania obejrzeli film "Historia Kowalskich". Produkcja nawiązuje do zbrodni popełnionej przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 roku Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukrywali swoich  sąsiadów Żydów przed okupantami. 6 grudnia 1942 roku o świcie oddział żandarmerii otoczył domy Polaków, podejrzewanych o ukrywanie Żydów. Film jest wstrząsającą historią kilku polskich rodzin, które, by ocalić swoich sąsiadów - polskich Żydów, naraziło na śmierć życie własnych dzieci.

Wykład uzupełniała wystawa zbiorów bibliotecznych zatytułowana "Historia Żydów na przestrzeni wieków", którą można oglądać w sali konferencyjnej Biblioteki do 27 stycznia.

kb, red., pd
Fot. archiwum PBW Krosno

  • autor: kb, red., pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?