KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dziś "Akcja Pensjonat" w TVP HISTORIA

Dziś "Akcja Pensjonat" w TVP HISTORIA Fot. Agencja Obiektyw

3 marca o godzinie 21:40 na kanale TVP HISTORIA zostanie wyemitowany film krośnieńskiej Telewizji Obiektyw - "Akcja Pensjonat". Fabularyzowany dokument opowiada o głośnej akcji odbicia więźniów z hitlerowskiego więzienia w Jaśle.

REKLAMA


W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło ponad 130 osób, w tym 66 więźniów politycznych. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna.
Główną rolę, dowódcy akcji Zenona Soboty ps. "Korczak", zagrał Artur Dziurman. Na planie partnerowali mu: Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu kręcono w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.


- Bardzo się cieszę, to kolejny film Telewizji Obiektyw, który zostanie wyemitowany na kanale TVP HISTORIA. Serdecznie zapraszam do obejrzenia - mówi Bogdan Miszczak, prezes Telewizji Obiektyw.

W 2017 roku film "Akcja Pensjonat" zdobył III nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym.

ms, red.

  • autor: ms, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?