KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Klimatyczne Krosno

Na ostatni wakacyjny weekend do Krosna przybywa wielu gości. Smakosze potraw kuchni karpackiej, koneserzy dobrego węgierskiego wina i amatorzy krośnieńskiego chleba. Krośnianie jak zwykle podczas Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich niezwykle uprzejmie podejmują licznych gości  z całej Polski i z zagranicy.  Mamy nadzieję, że wspomnienie niezwykłej atmosfery poprzednich edycji przywiedzie ich do Krosna również w tym roku.

 

REKLAMA


 


Tegoroczna edycja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich rozpocznie się w piątek 27 sierpnia wieczorem i potrwa aż do niedzieli 29 sierpnia. Nasza impreza to interesująca propozycja dla tych, którzy swoje wakacje chcieliby zakończyć mocnym, niespodziewanymi nietuzinkowym akordem.

Gdy zapadnie zmrok, zespoły artystyczne, które zjechały do Krosna na święto pogranicza wyruszają z ulicy Kolejowej w barwnym korowodzie. Przy dźwiękach bębnów kuglarskich korowód wyrusza na rynek starego miasta.

Ustawiona na Rynku klimatyczna scena zaprasza na muzyczne i taneczne popisy zespołów folkowych i ludowych z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy i Polski. Scena żyje muzyką, śpiewem i tańcami. Gwiazdą tegorocznych Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich będzie słowacka Orkiestra Cygańskie Diabły – jeden z najsłynniejszych zespołów cygańskich na świecie z Bratysławy  www.ciganskidiabli.sk

Podczas Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich na krośnieńskiej Starówce stoją liczne stragany i ławy, bogato zastawione karpackim rękodziełem oraz potrawami kuchni pogranicza.  To niebywała okazja do tego aby zaopatrzyć się w wyjątkową pamiątkę z wakacji – rzeźbę bieszczadzkich aniołów, obraz, ręcznie wyrabiane koronki, kilimy, drewniana i ręcznie robiona biżuteria, wyroby z wikliny, szkła ozdobnego czy lnianych bibelotów. Artyści ze Słowacji, Węgier i południowej Polski bardzo chętnie o nich opowiedzą, a jeżeli zechcesz – sprzedadzą po atrakcyjnych cenach.

Zapach i smak pieczywa wypiekany przez krośnieńskich piekarzy pieczonego zadowoli najbardziej wybrednych Gości imprezy. Jak co roku krośnieńscy piekarze podejmują wyzwanie i „walczą” o laur „Ulubionego Chleba Krośnian”. Chcemy więc zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy, w której spośród prezentowego na krośnieńskiej starówce chleba, zostanie wybierany ten najlepszy „Ulubiony”.

Tradycyjnie już Karpackim Klimatom towarzyszy Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Portiusa przygotowany przez krośnieńskie Stowarzyszenie Portius. Miłośnicy węgrzyna mają niepowtarzalną okazję aby posmakować różnorodnych  trunków.  Trzeba bowiem pamiętać, że Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich to jedyna otwarta impreza winiarska, podczas której możesz przechadzać się po mieście z kielichem wina w ręku. Jak co roku będzie można posłuchać opowieści o codziennej pracy przy tworzeniu win a także opowieści o tradycji Karpackiego Szlaku Wina, którego sercem za sprawą Roberta Portiusa było kiedyś i jest dzisiaj Krosno. Więcej na temat Festiwalu Win Węgierskich w artykule Węgierskie wino w krośnieńskim szkle.

Każdy z nas lubi otaczać się przedmiotami, które są nie tylko funkcjonalne, ale również szykowne i po prostu ładne? Jesteśmy świadomi tego, że „naszym skarbem” jest krośnieńskie szkło. Na Karpackich Klimatach i Festiwalu Win Węgierskich chcemy dać możliwość wszystkim, którzy chcieliby zobaczyć jak ono powstaje. Dlatego zapraszamy wszystkich na pokazy wytopu szkła organizowane pod gołym niebem. Przepiękny dziedziniec Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej stał się na trzy dni miejscem aktywnej wystawy szkła gdzie można oglądać szklane cuda, kupować, a kto zechce może własnoręcznie wydmuchać  i zabrać do domu wyjątkową pamiątkę.  Nie ma nic wspanialszego niż użyteczna i zarazem piękna pamiątka z wakacji. Ale o tym w artykule Klimat ukryty w krośnieńskim szkle.

Karpackie Klimaty to impreza dla całych rodzin i dlatego jest również  wiele atrakcji dla najmłodszych - jarmarczne zabawy, teatr lalek, wspólne malowanie szkła i nie tylko. Ale także ciekawe konkursy  z nagrodami.

Sporo tego, prawda?

Ale to i tak nie wszystko! Zapraszamy! Bądź tutaj z nami i spędź ostatnie dni sierpnia w Krośnie na Karpackich Klimatach i Festiwalu Win Węgierskich.

jn/um
Foto: Wacław Turek

  • autor: jn/um

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?