KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowy almanach literacki

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 13 stycznia br. odbyła się promocja III almanachu literackiego Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie „Teraźniejszość w słowie”. W publikacji tej znalazło się ośmioro autorów.

REKLAMA- Serdecznie gratuluję kolejnej, już jubileuszowej - bo 20. publikacji Stowarzyszenia; cieszymy się, że po raz kolejny możemy gościć autorów i miłośników słowa poetyckiego - powiedziała witając uczestników tego spotkania Bogusława Bęben, zastępca dyrektora Biblioteki.

W publikacji „Teraźniejszość w słowie” swoją twórczość opublikowali: Danuta Drzewicka, Krzysztof Graboń, Józef Janowski, Joanna Janik, Krystyna Kulman, Zofia Tomkiewicz, Ewa Zajdel i Władysław Zatwarnicki. W imieniu nieżyjącego już Władysława Zatwarnickiego balladę o bieszczadzkiej Polanie czytał jego syn - Zdzisław Zatwarnicki. Ze wzruszeniem opowiadał o losach ojca i całej jego rodziny.

alt

Autorzy prezentowali swe utwory (wiersz nieobecnej Joanny Janik czytała Krystyna Kulman, która jest inicjatorką wszystkich publikacji Stowarzyszenia), ponadto dr Józef Janowski (autor wstępu do prezentowanego almanachu) erudycyjnie komentował je, zwłaszcza twórczość Zofii Tomkiewicz, nestorki. - To najstarsza poetka na świecie - stwierdził Janowski, umieszczając jej wiersze w różnych kontekstach tradycji pisarskiej. Krystyna Kulman została poproszona o przeczytanie jeszcze jednego wiersza, lecz już z jej niedawno wydanego tomu „Czasami jabłko”.

Czwartkowy wieczór poetycki przyniósł sporo nowych wrażeń. W spotkaniu uczestniczyli także: artystka Magdalena Wyżykowska, która wiernie sekunduje Stowarzyszeniu i wspiera je swymi ilustracjami (opatrzyła swoją grafiką okładkę almanachu) oraz wydawca (krośnieńska oficyna „Alfa 2000”) Janusz Folta. Publiczność uznała, że prezentacja wierszy przez samych autorów wnosi dodatkową skalę emocji.

alt

Danuta Drzewicka - krośnianka, polonistka, uzyskała I i II stopień specjalizacji zawodowej. Była metodykiem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie oraz Klubu Literackiego przy RCKP w Krośnie. Debiutowała jako poetka w Almanachu literackim - (zeszyt 1, 1999) wydawanym przez krośnieńskie Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli. Jest autorką tomu wierszy Wszystkie barwy tęczy (2002), i współautorką zbioru Trio na samotność - wspólnie z Krystyną Kulman i Józefem Janowskim (2007). Otrzymała nagrodę Zarządu Głównego TL (Lublin 2006).

Krzysztof Graboń - studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku polonistykę i kulturoznawstwo ze specjalnością Kultura Krajów Karpackich. Pisze wiersze, recenzje. Debiutował wierszami w Wiadomościach Brzozowskich (2002). Publikował w kilku pismach kulturalnych. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie (redaguje stronę internetową tego Stowarzyszenia) i Klubu Literackiego przy RCKP w Krośnie. Wydał dwa tomiki wierszy.

alt

Joanna Janik - studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jaśle (oraz psychologię w Krakowie). Debiutowała wierszem Ocalenie w III Almanachu literackim Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie Teraźniejszość w słowie (2011).

Józef Janowski - urodził się w Warszawie. Archeolog, dr nauk humanistycznych. Przez szereg lat piastował funkcję dyrektora krośnieńskiego muzeum - dziś Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Członek Związku Literatów Polskich, przewodniczący Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie (w latach 1998-2010), a także Klubu Literackiego przy RCKP w Krośnie. Jego wiersze i publicystykę kulturalną publikowało szereg pism lokalnych i krajowych. Debiutował w profesjonalnej oficynie (Wydawnictwo Lubelskie, 1963) zbiorem Twarzą przy ziemi. Wydał ponadto osiem zbiorów poetyckich.

Krystyna Kulman - krośnianka, polonistka, uzyskała I i II stopień specjalizacji zawodowej. Pełniła funkcję metodyka j. polskiego w Kolegium Nauczycielskim (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie). Założycielka i opiekunka innowacyjnego koła poetyckiego. Zajmuje się także wydawaniem książek członków tego Stowarzyszenia. Współautorka sześciu tomów poezji i prozy młodzieży gimnazjalnej, organizatorka konkursów poetyckich i prezentacji książek Stowarzyszenia. Należy do SAP, Klubu Literackiego przy RCKP w Krośnie. Debiutowała w Kurierze Podkarpackim (1992). W VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O lampę Ignacego Łukasiewicza” otrzymała wyróżnienie. Jej wiersze znalazły się w wielu antologiach, w tym w corocznie wydawanej przy RCKP antologii poezji, redagowanej przez Wacława Turka. Za pracę pedagogiczną otrzymała Medal KEN (1998), Medal za Długoletnią Służbę (2008). Wydała sześć zbiorów wierszy.

alt

Zofia Tomkiewicz - uważana za nestorkę wśród polskich pisarek - mieszka w Krośnie. Wydała zbiory wierszy: Bogu i ludziom (2003), Tobie śpiewam Mocy Moja (2008) - zbiory te były drukowane przez Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu, trafiły do czytelników w Australii i Argentynie. Opublikowała także wiersze wybrane przez Teresę Semczuk Poezje. Wybór. Bóg jest miłością (2009).

Ewa Zajdel - krośnianka, polonistka, pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w Krośnie oraz Gimnazjum Nr 1 w Krośnie. Należy do Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie. Debiutowała w Wieściach Białobrzeskich (2005). Jej wiersze znalazły się w almanachu Wobec światła (2007). Publikowała także artykuły metodyczne w Ergo - piśmie dla nauczycieli Podkarpacia, wydawanym przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Krośnie.

Władysław Zatwarnicki - autor tekstu Ukochana Kraina. Piosenka regionalna o Bieszczadach. Podczas spotkania Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w 2007 r., syn Władysława Zatwarnickiego - Zdzisław - wygłosił odczyt o działalności społecznej nieżyjącego już ojca.

Jan Tulik
Foto: kbp

  • autor: Jan Tulik

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?