KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Karpacka Troja zaprasza w czerwcowy długi weekend

Znamy oficjalną datę otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, stanowiącego oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen jest jedną z największych tego typu atrakcji w Europie. Udostępniony zostanie turystom podczas 3-dniowej imprezy inauguracyjnej, jaka odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2011 r.

REKLAMA


alt

Otwarcie Karpackiej Troi – placówki muzealnej, która jako pierwsza w Polsce łączyć będzie walory tradycyjnego skansenu archeologicznego z nowoczesnym i przyjaznym turystom pawilonem wystawowym – planowane było na początek lipca 2010 r. Plany organizatorów pokrzyżowała powódź, która nawiedziła południowe rejony kraju w czerwcu 2010 r., dotkliwie niszcząc należący do Skansenu teren parku archeologicznego.

alt

Odbudowa obiektu została ukończona z końcem zeszłego roku, co pozwoliło muzealnikom na  rozpoczęcie prac przy montażu ekspozycji i wyposażaniu obiektu. Prace te potrwają do czerwca 2011 r., zaś  pierwsi turyści będą mogli odwiedzić Karpacką Troję niemal dokładnie w rok po powodzi. Impreza otwarcia odbędzie się bowiem w dniach 24-26 czerwca 2011 r. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że data ta, przypadająca w tym roku na okres czerwcowego długiego weekendu, została wybrana po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie – organizatorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – tak aby z jednej strony zapewnić udział w imprezie jak największej liczby odtwórców, z drugiej natomiast umożliwić przyjazd do Trzcinicy zdecydowanie większej liczbie turystów z odleglejszych części Polski i z zagranicy.  Dla lokalnej społeczności stanowić będzie ona z kolei świetny pretekst do pozostania na miejscu i zorganizowania swoich planów wypoczynkowych wokół otwarcia obiektu.

Za niespełna 100 dni Karpacką Troję czeka najważniejszy egzamin kończący niemal 14-letni okres starań o powstanie obiektu.

alt

W Karpackiej Troi trwają prace nad montażem zarówno ekspozycji stałej w pawilonie wystawowym, jak i wyposażaniem zrekonstruowanych chat z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Równolegle uzgadniane są ostatnie szczegóły dotyczące imprezy otwarcia obiektu, która odbędzie się w czerwcowy długi weekend, w dniach 24-26 czerwca 2011 r. Ostateczny program imprezy znany będzie do końca miesiąca. Do końca marca ruszyć ma także specjalna strona internetowa poświęcona otwarciu Karpackiej Troi, na której publikowane będą najważniejsze informacje związane z wydarzeniem.

alt
Zdjęcie z planu filmowego - "Trzcinica – Karpacka Troja"

Już dzisiaj organizatorzy zdradzają jednak pewne szczegóły dotyczące tego programu.  Koncentrował się on będzie wokół dwóch najważniejszych wydarzeń. W sobotę i niedzielę (25-26 czerwca 2011 r.) odbędzie się 1. edycja plenerowej imprezy archeologicznej noszącej nazwę Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza” w Trzcinicy. Festiwal,  organizowany co roku, będzie jedną z największych imprez archeologicznych w Polsce.


Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jest jednym z twórców niezwykłego filmu dokumentalnego o grodzisku w Trzcinicy.

W jego programie znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej. Jak wyjaśnia Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych „twarzy” grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę kolejnych edycji – pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu i z obecnością w Trzcinicy ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) oraz kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.), druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego (770-1030 n.e.).

alt
Logotyp festiwalu przedstawia profile dwóch wojowników
– po lewej wojownika „otomańskiego”, po prawej słowiańskiego woja.

Na wieczór poprzedzający Festiwal (piątek, 24 czerwca 2011 r.) organizatorzy przygotowują natomiast specjalną niespodziankę, która ma na długo zapaść w pamięci widzów. Będzie to niezwykłe widowisko plenerowe łączące naturalną scenerię górującego nad doliną grodu oraz zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami teatralnymi historycznych wydarzeń sprzed 1000, 3500, a nawet 4100 lat w wykonaniu odtwórców ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów.  Podczas widowiska wykorzystane zostaną współczesne środki prezentacji oświetleniowych i multimedialnych, w tym projekcja specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, który stanowić będzie tło do rozgrywających się na oczach widzów scen. Dzięki tym elementom gród w Trzcinicy najpierw wyłoni się z mroku dziejów, aby następnie rozwinąć się, zmienić swoje oblicze, a w końcowym akcie ulec zagładzie. Będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego w niespotykany dotychczas sposób zaprezentowany zostanie temat najstarszych dziejów ziem polskich.

alt
Zdjęcie z planu filmowego - "Trzcinica – Karpacka Troja"

Do prac nad jego przygotowaniem Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprosiło Zdzisława Cozaca – reżysera, z którym muzealnicy współpracowali już wcześniej przy okazji produkcji filmu dokumentalnego pt. „Trzcinica – Karpacka Troja”. Poprzednim razem współpraca ta przyniosła ogromny sukces w postaci atrakcyjnego dokumentu, docenionego zarówno przez środowiska archeologiczne i filmowe, jak również przez szeroką rzeszę widzów. Organizatorzy wydarzenia przekonani są, że rezultaty prac nad widowiskiem przyniosą równie pozytywny, zaskakujący efekt.

alt
Zdjęcie z planu filmowego - "Trzcinica – Karpacka Troja"

Więcej szczegółów dotyczących programu podamy już niebawem. Dodatkowo najnowsze doniesienia z Karpackiej Troi śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową skansenu pod adresem www.karpackatroja.pl.

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

alt
Zdjęcie z planu filmowego - "Trzcinica – Karpacka Troja"

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieścić się będą najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.

Dawid Iwaniec, SA KT
Foto: karpackatroja.pl, Muzeum Podkarpackie, Piotr Dymiński

 • autor: Dawid Iwaniec, SA KT

11 komentarzy

 • kamilos

  Fantastyczny pomysł :) Na pewno przybędę.
  Gratuluje rozwojowi Muzeum w Krośnie!

  Zgłoś nadużycie kamilos niedziela, 20, marzec 2011 15:13 Link do komentarza
 • Leo74

  Od troszkę historii:
  Pierwsze ufortyfikowane osiedle założyli w Trzcinicy już około 4 tysiące lat temu przedstawiciele grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej. Kilkaset lat później opanowali je przedstawiciele kultury Otomani-Fűzesabony. Rozbudowali fortyfikacje i powiększyli osadę do 2 hektarów. Koniec istnienia tego osiedla badacze datują na ok. 1300 rok p.n.e. Trochę ponad dwa tysiące lat później (ok. 770-780 r. n.e.) Słowianie wykorzystali stare fortyfikacje, by stworzyć potężne grodzisko o powierzchni przekraczającej 3 ha. Zdaniem badaczy mogła to być siedziba lokalnego władcy. Nękany przez Węgrów i Rusów pograniczny gród przetrwał do 1030 r. n.e.

  ze źródła: http://www.slowianskawiara.hekko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=207&Itemid=33

  Zgłoś nadużycie Leo74 sobota, 19, marzec 2011 18:40 Link do komentarza
 • Sebastian77

  Film był we wrześniu 2010 roku emitowany w TVP Historia, ale czy jest w innych kanałach, tego nie wiem. Sam film prezentuje się wspaniale. Bardzo fajna i ciekawa inicjatywa. „Trzcinica – Karpacka Troja” triumfował na Krakowskim Festiwalu Filmów Archeologicznych. Uważam film za nowoczesny mimo że jest o prastarym grodzisku. Bajecznie to wygląda. 100% kreatywności! Uważam również że dla samego Muzeum Podkarpackiego stanowi to wielki sukces. Dla Krosna powinien stanowić również. Początkiem stycznia w Programie I Polskiego Radia była audycja Naukowy wieczór z Jedynką w którym to mówiono o Karpackiej Troi, bardzo przepięknie. O Troi jest głośno w całej Polsce, wystarczy w google wklepać. Miło że nasz Region zyskuje takie obiekty historyczno naukowe.

  Zgłoś nadużycie Sebastian77 sobota, 19, marzec 2011 18:33 Link do komentarza
 • Mieczysław Szczygieł

  Czy obecnie można obejrzeć gdzie ten film w całości? Prosiłbym o info. Dziękuje.

  Zgłoś nadużycie Mieczysław Szczygieł sobota, 19, marzec 2011 18:14 Link do komentarza
 • Histeryk

  Wygląda, że to będzie atrakcja większa niż Biskupin. Może warto pomyśleć nad promocją w podręcznikach historii? Może będą tu zjeżdżać wycieczki z całej Polski? Życze powodzenia załodze skansenu!

  Zgłoś nadużycie Histeryk sobota, 19, marzec 2011 17:19 Link do komentarza
 • kawka

  NO I CUDNIE! DOBRZE ZE SA LUDZIE ZAPALENCY KTORZY TWORZA TAKIE PIEKNE RZECZY. REKNSTRUKCJA TO NIE LATWA SPRAWA. SAM POMYSL CUDOWNY I FAJNIE ZE MOGL ZYSKAC WSPARCIE FINANSOWE. NIESTETY POWODZ I INNE ZYWIOLY NIE SA JUZ TAK PROSTE DO POWSTRZYMANIA. WIERZE ZE NA SKANSEN NIE SPADNA JUZ ZADNE NIESZCZESCIA. DO ZOBACZENIA W CZERWCU.

  Zgłoś nadużycie kawka sobota, 19, marzec 2011 17:17 Link do komentarza
 • agatany

  Moim zdaniem dobrze że coś takiego powstaje. Dzięki temu ludzie będą mogli lepiej poznać jakże ciekawą kulturę wczesnego średniowiecza,a oprócz tego stanowi to dodatkową atrakcję naszego regionu. Wydaje mi się, że warto będzie odwiedzić to miejsce i poznać trochę historii, ba wręcz jak gdyby wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń w których uczestniczyli nasi przodkowie! Ja z pewnością się tam wybiorę. Jedynym problemem może tu być to niefortunne położenie obiektu. Skoro już raz został on zalany w trakcie powodzi znaczy to że prawdopodobnie sytuacja będzie się często powtarzać, chyba że zostaną poczynione działania w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji w przyszłości.

  Zgłoś nadużycie agatany sobota, 19, marzec 2011 17:14 Link do komentarza
 • Bożenka

  Boziu kochany! czy ludzie nie mają już co robić? Jeden uważa za wioche a drugi chce zjazdu RKRów i innych. Ludzie... Może warto pomyśleć o tradycji, kulturze, odtwórczości wydarzeń. W końcu coś innego co daje urok regionowi. Jak piszą w artykule skansen jest jedną z największych tego typu atrakcji w Europie, a nie najmniejsza wioską w Europie. Wam nic nie pasuje nikomu z was nie można dogodzić, nie robicie nic, narzekacie na wszytko..., chyba że celowo chcecie prowokować i powkurzać ludzi, wiec gratuluje inteligencji.

  Zgłoś nadużycie Bożenka sobota, 19, marzec 2011 16:55 Link do komentarza
 • miastowiec

  Ta, pewnie jakieś kolejne wiejskie przedstawienie.
  Zjadą się sami RJS, RBR, RKR, RSA, a z Krosna pewnie nie wiele osób.
  Klimatycznie będzie jak niezła wiocha.

  Zgłoś nadużycie miastowiec sobota, 19, marzec 2011 16:48 Link do komentarza
 • Leo74

  Hym... biorąc pod uwagę że ostatnio pada... i jeżeli wiosna będzie kiczowata a maj wcale nie będzie się maił... to pewnie i będzie powódź. Się okaże się...:D
  Ogólnie podoba mi się cała inicjatywa Muzeum, film też myślę że wspaniały. Jeżeli nie zginę do 24 czerwca to odwiedzę Trzczynicę.
  Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie Leo74 sobota, 19, marzec 2011 16:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?